26. Výzdoba, ornament a symbolizmus
na lidovém nábytku
z Českých zemí, Moravy a Slezska.
 

Úvod

Studium výzdoby na lidovém nábytku to je pohled do duše, myšlení a osobních vztahů našeho lidu. Je to pohled  na jeho kreativní vlohy na výtvarném poli. Je to sonda do jiné hierarchie hodnot. Je to skládání mozaiky, která k závěru představuje, na rozdíl od našeho, v mnohém odlišný duchovní svět. V nejstarších fázích je plný skrytých vnitřních významů a symbolů kořenících v pohanství. V průběhu staletí je však stále více ovlivňován křesťanským symbolizmem a uměním vyšších společenských vrstev. Doba kterou v této práci sledujeme, tj. 18. a 1. polovina 19.   století, představuje ve většině oblastí Čech, Moravy a Slezska vrchol ve výzdobě lidového nábytku. V této době zde ještě stále výzdoba prokazuje jednotu významových obsahů se slovesným a folklórním projevem a plynule navazuje na ostatní zdroje a prameny lidové kultury.
Nástup moderní, průmyslové doby druhé poloviny 19. století však rozbil tuto sounáležitost. Zůstaly z ní jen formálně chápané a většinou nepochopené zbytky, obdivované a oživované čas od času kampaněmi volajícími po návratu a oživení lidové kultury. O  zdobnosti, směrech, proudech a vlivech z kterých lidová tvorba čerpala není do doby české renesance mnoho zpráv. Z dochovaného je však zřejmé, že již před touto dobou a hlavně později lidová tvorba v Čechách v sobě mísí vlastní motivaci s vlivy "vyššího umění". Morava přece jen více čerpá ze zdrojů lidu vlastních. Projevuje se méně komponovaným ornamentem a navíc nese stopy výtvarných vlivů Panonie, ovládané po staletí Osmany. Malba na nábytku v Čechách je hojněji ovlivněna místními produkcemi. Ať už to byla jarmareční grafika, malírny obrázků na skle, poutní produkce, nebo blízkost či současná produkce nábytku pro město, dvůr a kostel.
Totéž, co konstatuji o rázu výzdoby na českém lidovém nábytku platí, ještě více pro lidový nábytek tzv. českých Němců, tj. pro nábytek vyrobený v Sudetech. Srovnáváme-li výzdobu na lidovém nábytku s ostatními druhy lidového umění, pak v četnosti a různorodosti motivů a vzorů se s určitostí řadí za lidový textil. Ten, protože vznikal prakticky v každé domácnosti, byl přirozeně lidu nejblíže a dosáhl proto ve vzorech největší bohatosti. Výzdoba na lidovém nábytku je z tohoto hlediska přece jen více poznamenána řemeslným a dílenským přístupem, nesoucím s sebou vlivy a techniky přejímané z vyššího umění.

Příprava a studium.

Pro řádné pochopení základních struktur, jejich vazeb a závislostí v oboru výzdoby lidového nábytku jsem prostudoval a shromáždil obrazový materiál z třinácti set kusů sbírkového nábytku národopisného oddělení Historického muzea Národního muzea. Tento jsem utřídil dle doby vzniku, motivů a původu výroby. Přesto, že sbírka je pro české země co do krajového i časového zastoupení dostatečně průkazná, srovnával jsem dekor též s obrazovým materiálem z dalších muzeí a rovněž tak i s literaturou dotýkající se tohoto tématu. Vedle studia výzdoby nábytku jsem sledoval zejména způsob výzdoby na lidovém skle, keramice a obrázcích na skle, které dle malířského duktu jsou v lidovém umění nejrozvinutější a výzdobě na nábytku nejbližší. Pro pochopení některých zásadních souvislostí jsem srovnával též výzdobu na textilu a slohovém nábytku renesance, baroka, rokoka, klasicismu a biedermeieru.  Z takto, jak výše uvedeno, utříděného materiálu jsem vytvářel jednotlivá hesla. Z opakujících se motivů jsem se snažil vybrat nejstarší obecné polohy, kánony a dále jsem sledoval jejich další proměny a varianty. Práce tak stále nabývala širších rozměrů. Zasloužila by ještě více času pro další srovnávací studia směrem k ostatním oborům lidového umění i k umění sousedních národů.

Figurace, abstrakce a technická podmíněnost.

Hodnotíme-li podle těchto tří veličin výtvarného umění výzdobu, respektive malbu na lidovém nábytku, dopouštíme se v prvém případě srovnání do jisté míry nesrovnatelného. Figurace, neboli věrnost zobrazení předlohy, pozbývá do značné míry smysl. Lidovému malíři totiž již od samého začátku nejde o věrné, detailní zobrazení předmětu, rostliny, zvířete, nebo osoby. Jde mu totiž především o vyjádření vnitřního významu, kterému vše ostatní podřizuje. Pohybuje se v rovině vhodně volených, kánonizovaných symbolů. Jeho výtvarný projev je proto vždy méně, nebo více abstraktní. Přes tuto prvotní nesrovnatelnost je dále nutné konstatovat několik základních odlišností malířského projevu na lidovém nábytku od projevu školeného malíře. Především malba na nábytku je většinou plošná a bez perspektivy. K plastičnosti ji často dopomáhá jen stínování. Dalším znakem lidové abstrakce je tvorba zpaměti, bez předlohy, vedoucí ke schematické zkratce. Ta postihuje jen nejdůležitější znaky charakterizující zobrazovaný předmět. Tato schematická zkratka směřuje zejména u malby jednotlivých květinových druhů ke krystalizaci pevného krajového kánonu malby jednotlivých květů. Tento opakující se stejný způsob malby květů na mnoha kusech nábytku zakládá jednotlivé typy kánonů malby v místě a čase a umožňuje tak, do jisté míry, určování a dělení nábytku dle regionů. Takto vytvářená výzdoba spojená s nekomplikovaným lineárním pojetím a k symbolizmu tíhnoucí abstrakci je charakteristická pro většinu našeho lidového malovaného nábytku. Srovnáváme-li dále technickou podmíněnost malby na dřevě u vyššího umění s malbou na lidovém nábytku, vidíme, že spektrum technik je velmi široké. Zahrnuje v sobě běžně převzaté techniky vysokého umění a to od přípravy podkladu pro malbu šepsováním, přes barvy, jejich přípravu, míchání a nanášení, až po jejich ochranu dokončovacími nátěry. Užívá vaječných, olejových, kaseinových a klihových pojítek. Do nich míchá přírodní barvítka získaná z rostlin a hlinek a po polovině 19. století užívá též barvy anilinové. K malbě vedle štětců užívá i hřebenů, prstů a dalších nástrojů. U novějších kusů, po polovině 19. století se pro urychlení výroby používají na opakující se motivy též šablony, patrony a razítka. Lze tedy konstatovat, že oproti prvým dvěma kriteriím figuraci a abstrakci, se kritérium technické podmíněnosti nejméně odlišuje od vyššího umění. Toto obecné tvrzení platí pro většinu dílen, kde se produkoval nábytek pro venkov ve velkém. Příkladem mohou být dílny na Turnovsku v Pojizeří, na Chebsku, Hlinecku, Poličsku, Třebíčsku, nebo dílny v Mohelnu. V menších truhlářstvích, s malou produkcí, jsou častěji používaná pojítka olejová a klihová a barvy se nanášejí přímo na fermeží napuštěné holé dřevo.

Obřadnost motivuje výzdobu a ornament.

Motivace výzdoby na lidovém nábytku není závislá na účelu, ke kterému byl ten který kus vyroben. Tj. výzdobné motivy se obecně neliší, jsou-li provedeny na misníku, na šatní skříni, nebo na truhle. Motivy ve své hlavní poloze vychází z rodinné a na ní navazující církevní obřadnosti. Z toho je taktéž patrné, co bylo z hlediska obsahu výzdoby pro lidové vrstvy nejdůležitější. Z celkového množství lidového zdobeného nábytku spadá okolo 40 % na výbavy nevěst, ke svatbám a k narození dítěte. Jsou to zejména truhly a kolébky, z menší části pak skříně a postele. Převažují zde symboly zastupující lásku, trvalost vztahu, věrnost, plodnostní a  prosperitní symboly. Dalších zhruba 40% tvoří tzv. osobní truhly dříve u mnohých jediný soukromý majetek. Spektrum zde uplatňovaných motivů je nejširší. Zahrnuje symboly daru, lásky, křesťanské symboliky, motivy čerpající z vojenské služby a mnohé další. Zbývajících 20 % představuje nábytek pořizovaný v průběhu života v závislosti na výroční církevní obřadnosti, na poutích a jarmarcích.

Zde se pak uplatňuje převážně křesťanská motivace funkčně směřující k ochraně a pomoci. Na nábytku tak pozorujeme, podobně jako u jiných druhů lidového umění, přítomnost světců tzv. pomocníků v nemoci a smrti a při ochraně domu a hospodářství.
Zvláštní praktickou výzdobnou, ale i sociální funkci jakési domácí paměti, měly na nábytku psané letopočty a nápisy určené pro obdiv návštěvníka. Jiné byly olůvkem, později tužkou na zadní strany dveří skříní a na vnitřní strany vík truhel. Měly důvěrnější charakter. Zde se dovídáme jména a data narození dětí, jsou zde kupecké poznámky, dluhy, připouštění domácích zvířat apod. Zadní plochy dveří a vík truhel byly dále zaplňovány svatými obrázky z poutí, jarmareční grafikou, novinovými výstřižky a později i pohlednicemi a fotografiemi. Nábytek tak zcela prozaicky plnil dále funkci osobního zápisníku, památníku, kroniky, nábožného ztišení, modlitby a chcete-li  lidové galerie.
Nabídka výzdoby truhlářských dílen tak vyhovovala výše uvedenými funkcemi individuálním potřebám a vkusu zákazníka. Množství dochovaných příkladů tak dokazuje, že výzdobnou motivační osu tvořila zejména funkce obřadní, která ve svých původních formách důsledně ovlivňovala výzdobu a ornament. Podle jejích atributů pak dnes můžeme zpětně soudit k jaké rodinné, nebo osobní události byl ten který kus vyroben. Vedlejší polohy, které jsou na hranici mezi lidovým nábytkem a nábytkem malého města, nesou již více ornamentálního schematismu a dekorační vlivy vyššího umění. Takové kusy vycházejí z některých venkovských dílen, ale převážně z dílen malého města tj. z míst, kde souběhem zakázek venkova, dvora a církve dochází k ovlivnění lidového ornamentu tzv. vyšším uměním. Některé kusy jsou však často, záměrně vytvářeny se snahou přiblížit se právě vkusu tzv. vyšších společenských vrstev.
 
Psychologická podmíněnost výzdoby.

Ruku v ruce s ornamentálním symbolizmem vystupuje na lidovém nábytku též jeho psychologická stránka. Objevuje se již v přístupu k výzdobě ploch. Zejména u lidového nábytku určeného pro uložení osobních věcí, převažují zdobené kusy nad nezdobenými. Ve studiích o lidovém umění je tento jev pojmenován jako "horror vakui". Také u našeho lidového nábytku se potvrzuje, že podvědomí našeho lidu bylo praktickou prací vychováno směrem k plochám vždy tektonicky děleným a technologicky strukturovaným, tedy zaplněným. Ať již to byly plochy pažené a dražené, nebo skládané na rám a výplň, či později spojované na rybinu. V posledním jmenovaném případě, kde již vznikly velké nedělené plochy, byly alespoň malířsky naznačeny dřívější tektonické struktury a to orámováním, olinkováním apod. Prázdný prostor v obecném povědomí lidu byl prostorem neznámým, tedy prostorem pro zlé moci, které škodí a kde hrozí neštěstí. Proto tam, kde vznikla prázdná plocha, byla tradičně zaplněna ochrannou, plodnostní a prosperitní symbolikou. Ta v mnoha případech byla dále rámy ohrazována, tedy chráněna před neznámým vnějším prostorem. Tím se dostáváme k dalšímu psychologickému okruhu spojenému s vnitřními významy tj. s obsahem malovaných symbolů. Lze jej vyjádřit jako cítění vnitřních významů, které jsou definovány obecnou a osobní znalostí těchto symbolů a jejich obecným a osobním vztahem k nim. Blíže o nich je pojednáno níže, u hesel dotýkajících se jednotlivých symbolů. Vedle tohoto žitého symbolizmu vyzařuje při pohledu na každý kus lidového nábytku to, co vytváří vědomý i podvědomý dojem. Tohoto psychologického vizuálního momentu je docilováno uspořádáním výzdoby v ploše, jejím dělením, dodržováním principu párovosti, symetrie a harmonie. Využíváním barev, principu polarity, zesilování zmnožováním, rytmizováním a traktováním výzdobných prvků apod. Tak se dosáhlo toho, že nábytkový kus ožívá, věc žije, má tzv. svoji "duši".

U nábytku s křesťanskými symboly zde navíc k výše řečenému přistupuje víra, uctívání, zbožná prosba a očekávání pomoci od svatých a Boží přítomnost. Do jaké míry lze s jistotou mluvit o zástupnosti takového nábytku jako domácího oltáře by si však vyžádalo dalšího studia.
Jak stručně naznačeno jedná se tedy u lidového nábytku též o komplex psychologických momentů, z nichž vystupuje do popředí především nutnost zaplnění plochy, cítění vnitřních významů, oživená duše předmětu a lidová zbožnost. Nábytek nakonec vytvářel v lidovém interiéru s jeho obyvateli duchovní jednotu založenou na osobním vztahu takže mnoha způsoby žil spolu s lidmi.
Zbývá ještě připomenout samotný význam obecného pojmu "malovaný". V lidovém povědomí je synonymem pro něco pěkného, zvlášť pečlivě provedeného, úpravného, potěšitelného, oku lahodícího, milého. Ne nadarmo je provází rčení "je to jako malované". Tolik ještě závěrem k psychologickému fenoménu malovaného nábytku.

Shrnutí výsledků studia.

Z výzdobných prvků jsou nejvíce frekventovány květiny, cca z osmdesáti %.  Jsou komponované do kytic, váz, věnců, nebo obrazců apod. Z druhů je to pak převážně šípková a damascenská růže a jejich poupata, dále karafiát, tulipán, narcis a granátové jablko. Zbývajících 20% námětů tvoří ostatní druhy květů, zvířata, architektury, stromy, postavy světců, křesťanská symbolika, postavy světské, vojáci, hvězdy, větrné růžice aj. Na nábytku, mimo kusy truhlářů z Mohelna, nebyly v dekoru vepsané signatury výrobců. Na mnoha kusech je však zastupovaly vždy stejné způsoby malby určitých motivů, takže v kraji mezi truhláři i lidem bylo zřejmé, od koho ten který kus pochází. Rozborem motivů lze doložit, že květinová výzdoba na lidovém nábytku do 1. poloviny 19. století je záležitostí obecně vžitého symbolizmu stejně jako u ostatních projevů lidového umění. Toto umění zachovává výrobce v anonymitě, svou funkcí je však k uživateli konkrétní, protože k němu vytváří osobní vztah. Květinový symbolizmus je signifikantní pro lidovost a je jeho měřítkem. Prvky zmnožení, které je doprovázejí, mají své kořeny v pohanské plodnostní a prosperitní magii a nebyly převrstveny ani křesťanstvím. Křesťanská symbolika, vycházející z vlastních zdrojů, je přejímána a plní v kompozici pomocnou a ochrannou funkci. Ostatní prvky zejména scénické výjevy tzv. lidového rokoka, klasicismu a biedermeieru jsou záležitostí napodobující vkus malého města, stejně jako architektonické slohové prvky baroku uplatněné na lidovém nábytku. Motivace a vývoj forem se na rozdíl od vysokého umění neřídí zákony estetiky. Tvar není principem pro vytváření a forma se ve slohových cyklech nevyvíjí sama ze sebe. Výzdoba lidového nábytku je po většině motivována osobně a citově. Tvar přejímá podobu symbolů a forma je odvozena z hospodářského, přírodního, nebo slohového prostředí. Úsporná řeč symbolů postačuje lidovému malíři plně vyjádřit konkrétní přání budoucího uživatele spojené zejména s rodinnou obřadností a tím naplnit účel ke kterému nábytkový kus tvoří. Nepřekvapí nás potom pohled na obraz květiny, která vyrůstá, proti vší logice, dejme tomu ze srdce a na jednom stonku má květy čtyř zcela odlišných rostlinných druhů.

Závislost figurace, abstrakce a technické podmíněnosti díla je, jak pojednáno výše, odlišná od vysokého umění. Podání lidového malíře nábytku se podstatně mění v závislosti na době a místě vzniku kusu. Od poloviny 19. století pak pozorujeme odklon od funkčního symbolizmu minulých staletí. V malbě lidového nábytku začíná převládat dobové cítění vysokého umění zatížené dekorativismem a později i tzv. národním ornamentalismem. Tyto směry pak inspirují svérázová hnutí konce 19. a počátku 20. století. Vytrácí se osobní vztah a nastupuje sériová anonymita. Dochází tak k úplnému zastření a nepochopení původní vnitřní významové struktury obsahu malby a to jak na lidovém nábytku, tak v ostatním lidovém výtvarném projevu. Tento pustý stav nevědomí bohužel přetrvává dodnes.

 
 
 

Abecední slovníček nejběžnějších motivů,
malířských kánonů a interpretace symbolů
na lidovém nábytku
z Českých zemí, Moravy a Slezska.

Pro rychlé vyhledávání v textu užijte funkci Ctrl + F

Abstraktní motivy,

mezi ně řadíme takové motivy, které nevycházejí z běžné lidové ornamentiky, ani z ornamentiky slohové. Přesto, i když v malé míře, jsou frekventovány na lidovém nábytku. Máme je doloženy na obdélných polích na čelech a bocích truhel, na dveřích a bocích skříní a na bocích a čelech kolébek. Vyskytují se od konce 18. století a přežívají do poloviny 19. století. Jsou zjištěny na území severních a jižních Čech (Novohradsko), dále na Šumavském Podlesí a zasahují do Bavorského Lesa. Zda jsou výlučně kulturním majetkem německého etnika není dosud prozkoumáno. Abstraktní motivy jsou vytvářeny na obdélných polích malováním, tupováním a fládrováním. Barevně odlišené plochy uvnitř pole se často dále oddělují obloukovými, nebo přímými čarami. Převažuje hnědá, červená, modravá a žlutavá barva. K takovéto malbě se vedle přírodních barviv užívalo též volské krve. Světlé plochy jsou dále tupované, některé zdobené kolečky a tečkami. (viz obr. 1, 2, 3, 4)  Zejména boční pole skříní, truhel a postranic kolébek jsou důležitými místy pro studium lidového abstraktního výtvarného projevu.
Tyto motivy najdeme i v dalších sbírkách. Novojičínské muzeum má ve svých sbírkách unikátní truhlu, také s abstraktním motivem (viz). Stejně tak i Oblastní muzeum a galerie v Mostě má tři kusy s abstraktní malbou (viz). Etnografický ústav Moravského zemského musea v Brně má ve svých sbírkách spižní
skřínku rovněž s abstraktním motivem (viz).

Agnus Dei viz heslo beránek

.
Alegorie -  jaro, léto, podzim, zima,
patří k oblíbeným alegorickým motivům čtyřek vyskytujících se na lidových skříních v oblasti Chebska a Poděbradska. Jsou umisťovány do čtyř polí na křídla dveří a to v párech nad sebe. Každé pole představuje spolu s krajinou a párem v dobovém šatu ze 30. a 40.  let 19. století jedno roční období. Častý je i motiv ročních dob přirovnávaný k běhu lidského života. Stejně jako předcházející motiv je i tento umístěn na dveřích ve stejném uspořádání. Mládí, představuje děvče s květinami na jaře. Dospívání, muže se srpem  a snopem v létě. Zralost, vinaře s hroznem na  podzim. Stáří, jako stařenu v kožichu v zimní krajině. Obsah polí varíruje kolem těchto motivů. K této řadě jmenovaných čtveřic patří též jedna méně častá, ale též oblíbená alegorie, malovaná asi v Kynšperku. Tato čtveřice představuje v tehdejší době známé světadíly Evropu, Ameriku, Afriku a Asii. V polích jsou malované kraje s flórou a obyvateli typickými pro příslušný kontinent. Obecně se jedná o zlidovělé z empíru a biedermeieru přejaté motivy, které svým celkovým provedením vyhovovaly vkusu bohatých venkovanů, inklinujících k měšťanskému nábytku. Jde o zajímavou produkci ovlivněnou lázeňským společenským klimatem. Na Chebsku dále souvisí s vlivy Dolnobavorskými, Franskými a Saskými.
.
Anděl
v křesťanské víře Boží posel a osobní ochránce a strážce. V hierarchii andělů obklopujících Boží trůn nejvyšší místa zaujímají Archanděl Michael a Archanděl Gabriel. Mají za úkol mocí chránit království nebeské. V lidové víře má každý člověk svého anděla strážného. K němu se od dětství obrací v modlitbách s prosbami o pomoc a ochranu. Na lidovém nábytku  je takový anděl nejčastěji zpodoben na kolébkách, jak vztaženými pažemi chrání dětí před nebezpečím.  Najde jej též na skříni v Muzeu Šumavy v Sušici. Viz též heslo feston
.
Anna sv.
světice, v překladu z hebrejštiny "milost". Vynikala příkladnou zbožností. Matka Panny Marie, babička Ježíše. Tento příbuzenský vztah je zpodoben na dřevořezbách i malbou na lidovém nábytku formou zvanou sv. Anna Samatřetí. Na rukou nese Pannu Marii s jablkem a Ježíška s knihou. Druhá podoba sv. Anny je známa z lidových skříní z Turnovska z prvé poloviny 19. století. Je zobrazována jak sedí s knihou na klíně a učí číst malou Pannou Marii. Proto se též někde pod výjevem objevuje nápis "Svatá Anna Učitelka". Celý výjev je obvykle zasazen do květinového rámu, nebo do brány nesené sloupy. Na mramorovaných a kartounových (viz heslo fond) skříních z Turnovska je malována v horních polích křídel dveří. Na plátnech paravánů je zobrazena ve shodném motivu, na samostatném dílu v oválné, obdélné, nebo v rokajové kartuši.
.
Antonín sv.
Paduánský, světec, narozen okolo 1195 v Lisabonu, zemřel 1231 v Padově, přítel a žák sv. Františka (viz), církevní učitel. Na lidovém nábytku zobrazen se svatozáří ve františkánské kutně s malým Ježíškem v náručí a někde též s knihou a liliemi (viz), nebo s hořícím srdcem v ruce. Ve vysokém umění je znám z obrazů s klečícím oslem. Dále je též zpodobován klečící před křížem ve výjevu zvaném "Pokušení sv. Antonína ". V této podobě pak převážně na svatebních skříních. V lidové víře je světcem k němuž se lidé v modlitbách obracejí při ztrátách věcí. Na skříních z Turnovska z 1. poloviny 19. století je malován v horních polích křídel dveří ve květinových věncích. Na plátnech paravánů je představen ve shodném motivu, na samostatném dílu v obdélné, oválné, nebo rokajové kartuši.
.
Architektury
jsou oproti květinovým motivům na lidovém nábytku v menšině a vyhovují spíše vkusu blízkému městské kultuře. Objevují se koncem 18. století a končí v 2. polovině 19. století. Jejich motivy lze rozdělit do několika skupin. Prvá je inspirovaná vedutami měst, výletních míst, hradů a zámků, ať skutečnými, nebo ideálními. Ta je častá na skříních, truhlách a postelích z Kynšperku, z Chebska, Českolipska , Náchodska, a   na nábytku importovaném z Rakouska a Bavor.
Druhou skupinu tvoří motivy církevních architektur. V jejich popředí stojí světci. Jsou to obyčejně poutní kostely a kláštery. Takové známe na příklad ze skříní z Pojizeří. Je na nich malována Panna Maria (viz) a za ní poutní místo Bozkov, Vambeřice, Svatoňovice a další. Architektury bývají též součástí atributů světců. Sv. Barbora (viz) má v pozadí věž ve které byla vězněna. Tak je zpravidla malována na lidovém nábytku z  Pojizeří a i odjinud. Na plátnech paravánů ze soběslavských Blat je na výjevu Narození Páně malováno město Betlém. Další příklady by mohly následovat.
Třetí skupinu tvoří náměty světské, kde domy znázorňují majetek. Stojí před nimi sedláci, mládenci, panny a manželské páry. U mládenců, panen a domu a dále ve spojení s ptáčkem na stromě, jde o výjevy které symbolizují vedle lásky, svatbu, svatební věno, případně spojení majetku (dva domy). Tyto náměty jsou časté na skříních a truhlách z Pojizeří, Vysokého.nad.Jizerou, Choceňska, Poličska a Hlinecka.
Poslední skupinu s malovanými architekturami představují truhly ze Železnobrodska, paravány ze severních Čech a pravděpodobně nábytek i od jinud. Představují motiv vojáků stojících s puškou na vartě před kasárnami, nebo s tasenou šavlí před domem milé. Takové motivy upomínají na vojenskou službu a snad i na tajná milostná dobrodružství. Zástupné erotické atributy (tasená šavle) tomu napovídají. Ojedinělé jsou kusy s architekturou a malovanými Turky. Ty jsou inspirovány válkami s Turky a byly dováženy z Rakous a Bavor. Podobné byly též koncem 18. století malovány na Chebsku dle dolnobavorských vzorů. (viz též heslo jezdec) Vlastní malba architektur je zpravidla komponována do polí (viz) a vesměs podléhá, podobně jako u jiných zobrazovaných předmětů, zjednodušení a schematizaci. Střechy jsou malované ve tvaru písmene "A", okna někde jako kolečka, brány jako obrácené "U" apod. Malířským provedením se v lidovém umění nejvíce podobají architektuře malované na lidové fajánsi.
.
Arkády
motiv ozdobného členění čelní plochy truhly, článku převzatého z  románské architektury. Arcus latinsky oblouk.
U truhel 17. a 18. století jsou provedené technologií na rám a výplň s bohatou řezbou. U lidových truhel jsou většinou tyto spoje již jen imitované, nebo malované. Počet arkád je 2 až 7. Důraz je položen obvykle na prostřední arkádu a její pole. Zde je umístěn zámek, někdy dělený letopočet, iniciály a nápisy. Jinde se nápisy a letopočet dělí rovnoměrně do každé arkády. Výzdoba v ostatních polích se obvykle jen opakuje. Jsou to převážně rostlinné motivy uchovávající renesanční formy malby květinových úponků, révoví, hroznů apod. Pole s obloukovitě zvednutou horní částí pak přechází do výzdoby následujících období, jak na truhlách, tak na skříních. Truhly s rámovou arkádovou skladbou přednice patří v Čechách k  nejstarším kusům.
.
Barbora sv.
dle legendy ze 3. století mučednice pro víru, patronka horníků, kovářů a dalších cechů. Jedna ze 14. svatých pomocníků, přímluvkyně za šťastnou hodinu smrti. Na lidovém nábytku je zobrazována jako princezna s kalichem s hostií, v pozadí s věží v níž byla vězněna. Opírá se o meč, kterým byla setnuta. Na skříních prvé poloviny 19. století z Turnovska je malována v horních polích křídel dveří. Někdy tvoří protějšek Panna Maria (viz), sv. František (viz), nebo sv. Kateřina (viz). Na plátnech paravánů je představována ve shodném motivu, na samostatném dílu, v obdélné, oválné, nebo rokajové kartuši.
.
Barva
na lidovém nábytku kryje povrch a tvoří fond (viz) malovaného nábytku. Na rozdíl od středověku, kdy byla barva chápána jako prostředek k zakrytí vad dřeva, v lidovém malovaném nábytku již od renesance, má mnohoznačnou funkci vyjadřující příslušnost ke kraji, národnosti, náboženství, rodinné obřadnosti, době a často i slohu. Od druhé poloviny 19. století pak převažuje dekorační funkce.
bílá  -   v původním lidovém a slovanském významu barva smrti, dále barva dne, světla. Teprve křesťanství posouvá význam bílé barvy. Stává se symbolem nevinnosti, radosti a zbožnosti. Bílá růže, lilie, synonymum pro Pannu Marii.
černá - v původním lidovém podání barva spojená s půdou, bahnem močály sídly démonů, ale i plodivé síly země. Na rozdíl od pestrých barev ztotožňovaných s mládím, černá je barvou zralosti, důstojnosti, ale i stáří, vážnosti, v křesťanském podání barva truchlivosti a smrti.
červená - v lidovém povědomí barva síly a života odvozovaná od krve, ohně, zralého ovoce apod. Na nábytku shodně jako v lidové poezii barva radosti a veselosti, poctivé lásky = červená růžička, červený z růže květ apod.
Je barvou doprovázející svatební motivy. Je ochranou před zlem. Křesťanství symboliku červené přejímá. Zde představuje zbožnou planoucí lásku a prolitou krev Pána Ježíše Krista.
fialová -    podobně jako modrá barva v původním lidovém podání nese významy spojené s nemocí, stářím, smutkem a  rozchodem, jak dokládají i mnohé lidové písně. V křesťanském symbolizmu je barvou  postní znamená pokoru  a  kajícnost. Na lidovém nábytku se vzhledem k jeho převážně svatebnímu charakteru  fialová vyskytuje velmi málo.
hnědá    -  barva dřeva, duběnek, kůry, perníku, vlny apod. V lidovém podání držena za barvu střízlivosti a rozumnosti. Byla preferována střední generací. Na lidovém nábytku častou barvou fondu 2. poloviny 19. století.
modrá -   v původním lidovém významu neštěstí a mor. Přejímka z podlitin a zsinalosti, příznaky choroby a smrti. Svědčí  o tom i tmavě modrá barva na rakvích z Posázaví. Křesťanství zejména katolicismus 17. a dalších století, posouvá význam tmavomodré barvy. Symbolizuje království nebeské i pozemské. Tmavě modrá je barvou fondů lidového nábytku vyráběného v Pojizeří i jinde. Naproti tmavé modré, blankytná modř byla barvou nekonečné naděje. Vyskytuje se na  fondu lidového nábytku evangelíků v reformovaných krajích.
zelená -   barva v lidovém podání odvozená z přírody. Stromy, tráva apod. pokud se zelenají, symbolizují růst, zdraví, odolnost, sílu a mládí. Na lidovém nábytku podobně, jako v lidové poezii je synonymem svobody, vytrvalosti, stálosti, naděje a  veselosti. Je častou barvou výplní i fondů od renesance, na svatebních truhlách a skříních v českých zemích od 18.  století. U křesťanů je barvou značící vládu trojjediného Boha a naděje na život věčný.
žlutá -  v lidovém prostředí známá z vosku, medu, obilí, ovoce, jantaru a zlata. Proto zastupuje význam dostatku a bohatství. Na lidovém nábytku se vyskytuje na fondu misníků a truhel z Pošumaví i odjinud.
.
Beránek - Agnus Dei,
křesťanský symbol nevinné oběti položené Ježíšem Kristem za hříchy člověčenstva. Synonymum Krista, kterého při křtu Jan Křtitel nazval Beránkem Božím. Na lidovém nábytku je beránek malován většinou ležící, z boku, s hlavou otočenou k divákovi, nebo hledící před sebe. Někdy přidržuje předními nožkami korouhev, má obojek, mašli na krku, případně ratolest v hubě. Beránek bývá většinou komponován do středu věnce, do šablonou malovaných rámů, nebo mezi květy tak, jak je to obvyklé na truhlách, misnících a skříních z dvacátých let 19. století z Vrchlabska, z Heřmanových  Sejfů, z Janova a Hostinného na Trutnovsku, nebo též  z okolí Dvora Králové. Na truhlách s dvěmi poli jsou pak beránci přivráceni hlavami k sobě. Podobně na křídlech dveří skříní. Viz též heslo Ježíšek a Janíček, kde Janíček objímá beránka.
.
Běh lidského života viz heslo alegorie jaro, léto, podzim, zima.
.
Bůh viz heslo sv. Trojice
.
Čabraka
třapec, nebo též lambrekýn se jako ozdoba ve větší míře nachází na lidových skříních z Turnovska a Pojizeří. Jde o výzdobný prvek mající původ v renesanci. Její předobrazy tvoří textilní bordury, nebo též pokrývky kryjící prsa koní, dole obloukovitě olemované a zakončené třapcem. Odtud přechází tento motiv též do architektury a to i lidové. Od poloviny 18. století ji spolu s ostatními stavebními články nacházíme též na lidových skříních. Vyskytuje se ve tvarech vycházejících ze slohových předloh baroku a rokoka. Tvoří samostatný výzdobný prvek. Je umisťována na fond pod římsy na skosené i plné stěny skříní, někde též navíc zrcadlově k římse nad spodní obvodovou lištu. Na skříních tvoří vždy páry, tj. jsou po jedné na každé straně. Vystupuje plasticky z plochy svrchu malovaným přiklíženým přířezem, nebo je jen malovaná přímo na fond. Obsah malby tvoří úponky, větvičky, nebo hrozno. (Předlohou pro obrázek byla čabraka na přířezu viz obr.)
.
Článek, truhlářské článkování (viz)
.
Číselná  symbolika,
symbolika čísel to je  tématický okruh spojený v lidovém prostředí s tradicemi, rodinou a výroční obřadností, křesťanstvím, duchem doby a pověrami. Na lidovém nábytku nacházíme :
dvojku v podobě dvou srdcí, dvou ptáčků apod., jako symbol páru, viz heslo svatba
   párovost  den a noc viz, dále křesťanský symbol dvojky ve vyobrazení
   sv. Jana a Ježíše viz heslo Ježíšek a Janíček
-  křesťanský symbol trojky představující sv. Trojici viz,
-  alegorii čtyřky představující roční doby, čtyři etapy lidského života, čtyři  světové strany, čtyři světadíly,
    čtyři evangelisty, čtyřlístek symbol štěstí (viz)
osmičku jako kosmický řád viz heslo hvězdy
nekonečné množství spatřované v požehnané plodnosti viz heslo granátové jablko a heslo slunce a hvězdy viz
.
Čísla viz heslo letopočet
.
Čtvrtoblouček viz heslo rám.
.
Čtyři roční doby viz heslo alegorie jaro, léto, podzim, zima.
.
Čtyřlist,
neboli kvadrilob je ozdobné vymezení malovaného, nebo vykládaného pole převzaté na lidový nábytek z renesance a baroku. Nejvíce jich nacházíme na truhlách. Zde zaujímají místo tradiční obdélné formy malovaných polí. Jsou tedy v páru na čelní stěně a na víku a po jedné na bocích. Nejčastěji mají tvar vycházející ze čtverce, který má konvexně, tj. obloukem vyduté strany. Často mají navíc dovnitř obrácené a někdy ještě zakulacené rohy. Takové jsou též umisťovány v páru pod sebe na křídla dveří skříní. Druhá skupina čtyřlistů vychází z obdélného tvaru pole. Zde převládá ležící obdélník, který má podobně jako čtvercová forma, konvexně, obloukem vyduté stěny. Rohy jsou, jak již výše popsáno, též zakulacené, nebo i obrácené dovnitř. Obě uvedené formy čtyřlistů se vedle truhel a skříní dále uplatnily na fondech lidových misníků, postelí, kolébek a lavic. Plochy čtyřlistů vyplňují u malovaných kusů hlavně slohové vázy s květy, věnce s růžemi a též poprsí svatých. U intarzovaných pak hvězdy, větrné růžice, ptáci apod. (Viz heslo intarzie)
Vedle čtyřlistů jsou v malé míře zejména na úzkých obdélných polích lidových skříní známy též dvoulisty. Jde o popsanou tvarovou obdobu čtyřlistu, ale s konvexním obloukovým vydutím pouze na dvou protilehlých obvykle kratších stranách. Varianta dvojlistu vycházející ze čtverce je vzácná. Oproti lidovému nábytku s běžným obdélným polem jsou nábytkové kusy se čtyrlisty i dvojlisty v menšině a svědčí o původu a vkusu blízkém tzv. vyšším společenským vrstvám. Předloha pro výše popsaný čtyř a dvojlist pochází z barokního stavebního slohu, kde se užívala zejména u oken. ( viz obr.)
.
Čtyřlístek
malovaný na lidovém nábytku se vyskytuje poměrně pozdě. Byl oblíben v biedermeieru, ale nacházíme jej i v 2. polovině 19. století. Je malovaný z volné ruky, nebo přes šablonu. Tvarem odpovídá převážně skutečnému čtyřlístku tj. opisuje jeho obrysy (viz obr. 1). U čtyřlístků malovaných šablonou tak, jak je známe ze Slezska, sestává ze čtyř srdcí co lístků, obrácených špicemi k sobě (viz obr. 2). Obecně i v lidovém podání je čtyřlístek dodnes symbolem štěstí a dokladem, že zmnožení (viz heslo) je stále synonymem hojnosti a prosperity.Viz též heslo Roh hojnosti.
.
Dar viz heslo stuha
.
Datace viz heslo letopočet
.
Den a noc
motiv vyskytující se na lidovém malovaném nábytku hotoveném ke svatbě a symbolizující přání trvalého manželského svazku v dobrém i zlém. Nejčastěji je toto přání znázorněno srdcem, jehož jedna polovina je malována světlejší a druhá tmavší barvou. Den v lidovém podání chápaný jakožto symbol dobra a noc, jako symbol jeho opaku zla, je v malbě vyjádřen světlejší a tmavší polovinou srdce. Symbol srdce, dne a noci v jeho pregnantní podobě nacházíme na truhlách z Novopacka . Představuje výše popsané srdce s tmavší a světlejší polovinou, ale navíc do světlé poloviny je vepsané slunce (viz) a do tmavší vepsaný měsíc. Jde o totéž přání, kde se jistoty účinku dociluje takto zesílenou formu. Trvalý manželský svazek z lásky, zde doslova ve dne v noci. Další varianty tohoto symbolu představují stínované polovičky cípů intarzovaných hvězd (viz) a větrných růžic na tvrdém nábytku, nebo v ose vertikály malované stínovaní váz. (viz) Shodný význam mají i světlejší a tmavší barvou odlišené dílky čtvrtobloučku v rozích rámů polí (viz heslo rám). Světlé a tmavé plochy na výše uvedených místech, spojované se dnem a nocí, tj. s dobrem a zlem a přeneseně s trvalostí manželského svazku, máme doloženy v Čechách na českých i německých svatebních skříních a truhlách od konce 18. století.
.
Duch svatý, viz heslo sv. Trojice
.
Dvojlist viz heslo čtyřlist.
.
Džbán
podobně jako váza (viz), košíček (viz) a květináč (viz) zakládá komposici a umisťuje květinový dekor. Oproti jmenované váze vstupuje džbán do výzdoby lidového malovaného nábytku ve větší míře až začátkem 19. století. Co do početního zastoupení je za vázou a košíčkem na třetí příčce s květináčem. Hodnotíme-li celkový ráz malby na lidovém nábytku obsahující džbán, patří převážně k rustikálnějším provedením. Je zobrazován vždy z profilu s uchem malovaným vlevo, nebo vpravo s částečným pohledem do hrdla. (viz obr.) Většinou však převažuje pohled horizontální. Tvar varíruje v oblasti břicha, hrdla, hubičky, ucha i patky. Častá je i stylizace esovitého ucha mírně odděleného od nádoby. Proporčně výškou nepřesahuje džbán polovinu malovaného pole. Většinou zabírá jeho dolní třetinu a stojí důsledně v jeho ose.
.
Ecce homo viz heslo Ježíš Kristus
.
Esovka viz heslo rámsvorkový motiv
.
Feston,
květinový závěs, dekorační motiv přejatý z antiky. V našem výtvarném umění užívaný v renesanci, baroku, klasicismu a biedermeieru. Na lidovém nábytku v českých zemích se jako řezaná, ale hlavně malířská ozdoba ve větší míře uplatňuje až v prvé polovině 19. století. Nacházíme jej zejména na skříních a truhlách z Chebska, Podještědska, Turnovska, severních , severovýchodních a východních Čech. Na rozdíl od jeho slohových předloh, na lidovém nábytku jej pozorujeme v jeho zjednodušené podobě. Mezi dvěma body je obloukem dolů prohnutý květinový závěs obsahující listy a někde i plody. Na některých kusech je malována i řada dvou, tří festonů zvaných pak girlanda. Festony i girlandy jsou převážně umisťovány v pásu (viz) čelně na dveřích i na bocích, pod skříňovou římsou, nad spodní obvodovou lištou a na čelech zásuvek, v horní části čel postelí. Závěsné body festonů tvoří výraznější květy, zobáčky, nebo nožky ptáčků. (viz obr.) U kusů ovlivněných biedermeierem drží festony andílci a putti (viz). Lidový nábytek zdobený popsanými dekory se v mnohých případech přibližuje vkusu tzv. vyšších společenských vrstev a v tomto duchu vypovídá o i jeho majiteli.
.
Fládr, fládrování viz hesla fond, tempera
.
Fond,
nebo též půda, na rozdíl od pole (viz), je vrchní jinak neohraničená plocha nábytku malovaná jednou barvou, nebo celá zdobená jedním vzorem mramorováním, fládrem apod. Barvy i vzory se s dobou i krajem různí. Nejstarší kusy dochované z poloviny 18. století dokládají ještě vlivy pozdní renesance. Fond mají zelený, malovaný květinovými rozvilinami, meandry, úponky, révovím s hrozny (viz) apod. Jsou pod zjevným vlivem výzdoby kostelního mobiliáře a malovaného trámoví stropů. Vedle této bohaté výzdoby fondu existuje jeho chudší podoba spočívající v jednobarevném nátěru. Ta však převládla a panovala až do druhé poloviny 19. století, kdy se navíc, ve zvýšené míře, uplatňoval na fondu lidového nábytku fládr (viz). Na lidovém nábytku převažuje fond v zelené a modré barvě. Významné krajové varianty ve výzdobě fondu představují nábytky z dílen severovýchodních Čech.
- "mramorování", na tmavě modrém fondu je bíle malovaná, často dále konturovaná, obyčejně pravidelná stylizovaná síť, původně napodobující žilkování v mramoru. Nábytek s tímto fondem je proto zvaný mramorovaný. Tuto výzdobu produkovaly především dílny v Pojizeří.
- "kartoun", většinou drobný, bílý květinový kobercový vzor. Motiv přenesený z potisků kartounů ze severočeských textilek na tmavomodrý fond skříní na Turnovsku, zvaných podle nich "kartounové".
-  "obdélná síť" obyčejně bílá, uvnitř jedním směrem stínovaná ve hnědých a okrových tónech, v užších místech přechází v síť čtvercovou. Byla oblíbena v třicátých a čtyřicátých letech 19. století na Novopacku, Vysokomýtsku, Třebíčsku, Sušicku a jinde.
- "žíhání"plocha zaplněná různobarevnými paprsky kladenými šikmo hustě, jedním směrem vedle sebe, nebo dvěma směry a vytvářející vzor zvaný - "rybí kost". Časté je též žíhání vycházející z centra za polem a tvořící kolem něho jakousi paprskovou záři. Vedle fondu se žíhání uplatňuje často na římsách, rámech a obvodových lištách
- "fládr" fládrování původně úprava povrchu dávající vyniknout přirozené kresbě dřeva. Dělo se tak mořením a leštěním. Druhotně pak nápodoba kresby dřeva malbou tzv. po letech. Používala se převážně hnědá barva v klihovém pojítku. Na lidovém nábytku byla však pochopena jako další výrazový prostředek. Využívalo se pastozity nátěru a ještě do vlhké barvy byly zanechávány stopy po hřebenu, prstech, hubce, hoblinách apod.
Viz též kapitolu 25. Malířské techniky.
.
František z Assisi sv.
1182-1226, zakladatel Menších bratří (1209) zvaných Františkáni. Světec je v Českých zemích mezi lidem uctívaný a zpodobovaný nejčastěji v hnědé, nebo šedé sutaně přepásané provazem se třemi uzly upomínajícími na slib chudoby, čistoty a poslušnosti. Ve vysokém umění je známý též z obrazů, jak káže ptákům a zvířatům. Na plátnech paravánů je malován s liliemi (viz), na samostatném dílu v oválné, obdélné, nebo v rokajové kartuši (viz). Na přednici truhly z Pelhřimovska drží lebku. Na horních polích dveří mramorovaných skříní z Pojizeří 1. poloviny 19. století drží v pravici kříž a v levici lebku symbolizující lidskou smrtelnost. Z kartounových skříní dolního Pojizeří známe též motiv stigmatizace sv. Františka. Došlo k ní na hoře Alverna u Arezza roku 1524, dva roky před Františkovou smrtí. Kristus se zde zjevil jako šestikřídlý Seraf.
.
Girlanda viz heslo feston.
.
Granátové jablko
Je nutno předeslat, že zpodobení granátového jablka na všech druzích materiálu prošlo vývojem od antiky přes Orient do renezance. Jak jej zachytily v kánonizované podobě textilní vzorníky "Modelbuch Von unterschiedlicher Art der Blumen" z roku 1676 , tiskem v Norimberku si prohlédněte zde. (viz) Dodávám jen, že malba granátového jablka na lidovém nábytku si zachovává tyto základní tvary.
K nám bylo přejato přes Panonii z Orientu a z renesance. Symbolem plodnosti se stalo pro svůj velký počet semínek. Na lidovém nábytku v Čechách se objevuje na Hlinecku. Četnější je na nábytku Moravy a Slezska. Je stylizováno do kruhu jehož vnitřní plochu vyplňují dva od sebe odvrácené měsíčky, naznačující vnitřní strukturu. Vršek má malován několik lístků se stopkou na středu. Spodek pak zdobí opět několik malých lístků (viz obr. 1). Varianty tvoří vnitřky vyplněné barokní mřížkou, nebo tečkami znázorňující semínka, tj. kýžené zmnožení potomstva. Všechny popsané formy pak mohou mít též kolem límec z okvětních lístků (viz obr. 2) podobně, jako kánony malby květů růže (viz heslo). Granátové jablko bývá umístěno na centrálních polích skříní a truhel, ale je malováno i volně na fondu.
Popsané kánony zpodobení granátového jablka jsou běžné i pro ostatní druhy lidového umění jako textil, sklo, podmalby na skle, keramika apod. Rovněž tak jeho některé varianty najdeme v lidovém umění sousedních národů. Pro srovnání  uvádím podoby granátového jablka na lidovém textilu  na Brněnsku tak, jak je zachytila Vlasta Svobodová.
.
Had viz heslo Strom života
.
Holubice viz hesla pták, sv. Trojice
.
Hrozen a révový list
byly převzaty do výzdoby lidového nábytku z renesance. Spatřujeme je proto hojněji na truhlách a skříních ze 17. a 18. století. Na lidovém nábytku vedle křesťanské symboliky upomínají také na místní vinohradnickou tradici. Mimo nábytku z Doudlebska z poloviny 19. století, importů ze Žitavy ze století 18. , kde vytvářejí hlavní zdobné motivy, jsou situovány většinou mimo hlavní výzdobná pole, mezi ně, na pokosené rohy a u skříní na Slánskupod římsy . Pokrývají úzké dlouhé plochy a vytvářejí pnoucí se révoví. Jde o přejímku křesťanské symboliky upomínající na význam vína v křesťanském obřadu.
Stejně tak, jako některé další přejaté motivy, které nevycházejí z  lidové obřadnosti, nebyly i pro hrozen a révový list vytvořeny výrazné krajové kánony malby. Běžně bývá hrozen malován v zavěšené poloze, plošně, opisujíc ovál, nebo trojúhelník. (viz obr. 1) Maximální stylizaci představuje tzv. krajkové zobrazení. Zde je hrozen malován jako řady půlobloučků, které směrem dolů stále ubývají a to až k poslednímu nejnižšímu. Révový list bývá malován realisticky plošně s výrazným žilkováním a konturováním rozeklaných okrajů. (viz obr. 2) Oba popisované rostlinné motivy oproti ostatním, zejména proti růži (viz), tulipánu (viz), nebo karafiátu (viz) jsou v menšině a v některých regionech na lidovém nábytku zcela chybí.
.
Hvězda, větrná růžice.
Hvězda představuje v lidovém podání život člověka. S každým narozením na nebi vzejde nová hvězda a se smrtí z nebe opět sejde. Hojnost hvězd znamená i hojnost potomstva. Na lidovém nábytku bývají hvězdy malovány méně často než květiny. Častěji jsou však intarzovány na tvrdém nábytku a pazeny na súscích (viz heslo slunce a hvězdy, pazená výzdoba).
Vedle této kosmologické interpretace nabývá od poloviny 17. století hvězda dalšího významu. Stala se  zástupným symbolem pro tajné evangelíky, české bratry a  reformované. Silný vliv nábožensky svobodné Lužice, Herrenhutu, Ochranova, (Ochranovská sférická hvězda) s významnou komunitou českých a moravských exulantů, sdružující zdatné řemeslníky, mj. truhláře původem z Moravy, můžeme pozorovat nejen na četných importech Lužického nábytku, ale i na produkci domácího nábytku od Polabí na sever.
Hvězda bývá umisťována na středy polí truhel i skříní. Má vždy sudý počet cípů. Obyčejně čtyři, šest, nebo osm
(viz obr. 1) Známé jsou též hvězdy připomínající větrné růžice. Zde větší čtyřcípá hvězda překrývá pootočenou někdy menší čtyřcípou hvězdu.
(viz obr. 2) Osmicípá hvězda dále symbolizuje osm světových stran, kosmický pořádek a rovnováhu. V křesťanství pak osmero blahoslavenství, nebo osmý den stvoření tj. nové stvoření člověka. Pole malovaných i vykládaných hvězd jsou většinou osově dělené na světlé a tmavší poloviny. I zde tak můžeme sledovat symbol dne a noci (viz heslo den a noc). Páry hvězd na čelech a víkách truhel představují symbolický svatební pár slíbivší si věrnost ve dne i v noci na celý život. U větrné růžice navíc věrnost ať jsme kdekoli. Viz též heslo intarzie.
.
I H S
IHS též trigram i christogram, počáteční písmena latinského označení Ježíše Krista - Iesus Hominum Salvator = Ježíš spasitel lidí. Opisovací zkratka užívaná v katolické církvi od 9. století. Na lidovém nábytku jsou iniciály komponovány zpravidla do základu, nebo středu motivu pole. Od něj se odvíjí květinový dekor se symbolickými významy. Trigram je dále často rozvíjen takže ze střední příčky písmene "H" vyrůstá směrem nahoru kříž (viz) a dolů srdce. Celý obrazec pak dále navazuje na stonky květů, nebo je komponován do věnečku.
IHS doplněný o hřeby je přejat ze znaku.Jezuitského.řádu. Trigram zastupuje ochrannou, žehnající a posvěcující funkci. V lidové víře představuje příslušnost k církvi svaté a zažehnává zlé moci. Proto je velmi frekventovaný zejména na nástavcích a nebesích postelí, v čelech kolébek (ochrana spících), ale též na svatebních truhlách a koutních skřínkách. Někde je též komponován do páru s mariogramem (viz).  Nápis označující Krista na kříži zkratkou INRI - Iesus Nazarenus Rex Iudaoerum  =  Ježíš Nazaretský král židovský,  je znám z malovaných výjevů Ukřižování, příkladně ze skříní z Pojizeří.
.
INRI viz heslo IHS
.
Intarzie,
výzdobná technika spočívající ve vykládání ploch tvrdého nábytku barevnými dřevy, slonovinou, perletí, želvovinou a dalšími materiály. Technika uplatňovaná od poloviny 18. století též na lidovém nábytku. Ten se omezuje na dostupná domácí barevná dřeva převážně ovocných stromů (hruška, třešeň, švestka a d.) a kořenici. Výjimku na některých kusech tvoří intarzie kostí. Oproti malbě na nábytku je intarzie technologicky složitější a pracnější a také co do bohatosti výrazu omezenější. Ve výsledné ceně, proti ostatnímu nábytku, je však několikanásobně dražší. Tato výzdobná technika se uplatnila prakticky na všech druzích nábytku. V obecném povědomí byl intarzovaný nábytek ceněný nejvýše. To byl také hlavní důvod pro jeho mnohou nápodobu. Mezi ně patří tzv. hrubá špalíčková intarzie, malovaná nápodoba, nebo tzv. slaměná intarzie tj. nábytek zdobený motivy složenými z přiklížených slaměných střížků. Co se týče námětů zobrazovaných intarzií, většinou se shodují s malovanými motivy.  (viz hesla čtyřlist, hvězda, větrná růžice, kotva, kříž, poupě, pták, rám, a d. ) O kanonizovaném zobrazování květů lze s určitostí mluvit pouze u tulipánu, kde podobně jako u malby, je zvonovitý květ složen ze tří plátků, kde střední je často odlišné barvy  i tvaru (viz heslo tulipán). Co do četnosti motivů, jsou na prvém místě zastoupeny motivy s ptáky a motivy s hvězdami, na dalších místech pak motivy květů, architektur, myslivců, psů, a d. Z druhů nábytku jsou co do četnosti nejvíce zastoupeny intarzované truhly, pak stoly, skříně a misníky, dále koutní skřínky, postele a kolébky a nakonec police, lavice a židle. Nejznámější centra výroby lidového intarzovaného nábytku byly na středním toku Labe, na Hané a na Brněnsku. Tedy převážně v úrodných oblastech s hojností dubů a zámožných sedláků. Viz též heslo Stínování ohněm
.
Jan sv., Janíček viz heslo Ježíšek a Janíček
.
Jan Nepomucký sv.
český světec, patron zpovědníků, farářů, plavců, vorařů a lodníků. Jeho jazyk (co relikvie) chrání před na cti utrháním a pomluvou. Roku 1393 byl na příkaz krále Václava IV. utopen ve Vltavě. Podle legendy proto, že co zpovědník královny neprozradil královi obsah královniny zpovědi. Po tři sta letech byl jeho hrob ve Svatovítské katedrále na Pražském Hradě otevřen. Jeho jazyk, jako jediný z měkkých tkání zůstal zachován. Tato relikvie byla dokladem o jeho mlčenlivosti. Roku 1729 byl Jan Nepomucký za zachování zpovědního tajemství prohlášen svatým. Od té doby se jeho kult šířil prakticky do všech koutů i za hranice bývalé Habsburské monarchie. Od 2. poloviny 18. století byl přejímán lidovým uměním. Setkáváme se s ním v mnoha podobách. Nejčastěji na poutních tiscích, obrázcích na skle, tohoto světce najdeme provedeného ve dřevě, keramice, kameni v kovu i jinak. Na malovaném lidovém nábytku se s jeho postavou setkáváme na skříních z Pojizeří, na truhlách z Pelhřimovska stejně, jako na lidovém malovaném nábytku importovaném z Hornorakouska. Tradičně je malován dle sochy od Jana Brokoffa z pražského Karlova mostu z místa, kde byl Nepomuk shozen do Vltavy. Socha vznikla podle Rauchmüllerova návrhu. To jest se svatozáří, kvadrátkem na hlavě, v bílé dalmatice pod červeným pláštíkem, s křížem ležícím na předloktí pravé ruky a s palmou v levici. Je komponován do horních  a středních polí dveří skříní, nebo na přednice truhel, do obdélných polí, nebo do kruhových, či rokajových kartuší (viz). Jeho protějšky nejčastěji tvoří Panna Maria (viz) a sv. Anna Učitelka (viz), sv. Václav a d. Na plátnech paravánů je malován shodně, na samostatném dílu v obdélné, oválné, nebo rokajové kartuši.
.
Jelen
a hon na jelena v lidovém podání znamenal symbol svatby. Svatba a hon mají totiž, každý ve své poloze podobný charakter a cíl. Dosahuje se ho soustavným, důsledným a cílevědomým lovem a konečným ulovením  -  svatbou. Jelen se často vyskytuje malovaný na svatebních truhlách a svatebních skříních Chebska, Šumavy, PojizeříČeskomoravské.vysočiny. Na Vysočině byl umisťován obyčejně samostatně na fondu mezi výplněmi dveří. U dvoukřídlých skříní stojí jeleni na každém křídle proti sobě.(viz obr.) Navozují tak situaci souboje o laň (přeneseno o děvče). Na Chebsku je jelen komponován v polích dveří společně s párem novomanželů. Na lidovém nábytku z Vysokomýtska, Šumavy i Chebska je též znám motiv lovu jelena. Výjevy jsou tu situovány mezi výplně dveří, nebo pod římsy skříní na vlys. Lovec na nich po prchajícím jelenovi pálí z pušky.
Rčení  "pálit za někým" je zde doslovně znázorněno, jako další symbol lásky a svatby.
Na Hané je jelen vylepen ze střížků ovesné slámy na středy polic. Ve starším lidovém podání chránil jelen též proti nemocím a zlým mocím.
V lidovém léčitelství i zaříkávání měl tedy zejména jelení paroh zvláštní léčebnou a kouzelnou moc.
Křesťanská interpretace jelena vychází z bible ze Žalmu 42:2
Jako laň dychtí po bystré vodě, tak dychtí duše má po tobě, Bože! (Ekumenický překlad)
Jakož jelen řve, dychtě po tekutých vodách, tak duše má řve k tobě, ó Bože. (Žalmy 42:2, Bible Kralická)
Toto vyznání víry nacházíme běžně na středověkých skříních, na malbách gotických interiérů i na sakrálních obrazech. Převážně je jelen proveden opakující se šablonou, kterou vytváří pruh za sebou běžících jelenů.
.
Jezdec,
voják, husar, dragoun motivy vyskytující se častěji na perníku a perníkových formách. Na lidovém nábytku v Čechách je ojedinělý. Voják, husar, nebo dragoun evokuje vše co dříve souviselo s verbováním, s dlouhou vojenskou službou, odloučeností ale i s tzv. veselým životem vojenským. Voják s tasenou šavlí nese v sobě též skryté erotické významy (viz heslo architektury). Častější jsou tyto motivy na nábytku ze Sudet a na nábytku importovaném do jižních Čech z Horního Rakouska tzv. Reiterkasten, nebo Reitertruhen. Podobně jako husaři jsou na něm po Tureckých válkách frekventovány obrázky tureckých jezdců a galantních scén.  Tyto importy mají obrázky jezdců obyčejně tištěné a nalepené do centrálních kartuší (viz) na přednice truhel a na dveře skříní.
.
Ježíš Kristus
v křesťanské víře syn Boha, který přijal lidskou podobu, u Židů prorok. Předlohy pro zpodobení Ježíše Krista nacházíme v biblických příbězích, v knihách Nového Zákona, v Apokrifách a v souvislosti s ostatními světci. Druhou skupinu tvoří předlohy vycházející z místních legend. Z těchto zdrojů a z přejímek z tzv. vyššího umění čerpají téměř všechny obory lidového umění a zpodobují Krista v základních, dostupných materiálech. V lidovém symbolickém výtvarném projevu byl Kristus transformován též do květinových zástupných motivů viz hesla karafiát, narcis a lilie. Na lidovém nábytku a paravánech jsou nejfrekventovanější tyto motivy postav Krista : Ježíš malovaný jako dítě nesen Pannou Marií (viz), sv. Josefem (viz), sv. Annou Samoutřetí (viz heslo sv. Anna), tak je zpodoben nejčastěji na malovaných skříních z Turnovska. Na plátnech paravánů pak dále v kruhu sv. Rodiny ve výjevu Narození Páně a Útěk do Egypta, ty známe např. z Blatska, nebo Litomyšlska. Na nábytku ze Šumavy ve výjevech Ježíšek a Janíček (viz), Srdce Páně (viz) a Ecce Homo. Z regionu Hronovska je znám z truhel též motiv sv. Veronika s obličejem Krista otištěném na roušce.  Ze Sudet pak Kristus jako součást sv. Trojice (viz).
V Pojizeří na horních polích dveří skříní je malovaný Ukřižovaný. Na kříži jako ležící děcko , motiv známý jako "Ježíškův sen", se objevuje v Sudetech a na importech z Linecka a Hornorakouska. Zde posiluje kult sv. Jana Nepomuckého. V malé míře je na lidovém nábytku zobrazován na motivech piet kterým za předlohy slouží oltáře příslušných poutních kostelů. Viz též hesla IHS, karafiát, kříž, srdce a d.
.
Ježíšek a Janíček
se zeměkoulí a s beránkem. Dva motivy malované do dvou polí proti sobě na čela truhel a křídla dveří skříní. Znázorňují malého Krista a sv. Jana. Jedná se o oblíbený motiv frekventovaný na obrázcích na skle ze Šumavy. Odtud byl v prvé polovině 19. století přejat na šumavský lidový malovaný nábytek. Nápadná rozměrová i kresebná shodnost předloh pro podmalby na skle s motivy na nábytku, podporuje předpoklad, že malíři podmaleb na skle předlohy na nábytek poskytovali, nebo sami v této oblasti lidový nábytek malovali. Výplně představují neoděné polopostavy chlapců malované z boku. Janíček objímá beránka, Ježíšek jako "salvator mundi" (spasitel světa), drží zeměkouli. Oba chlapci hledí na sebe. Výjevy bývají zasazeny do středu věnce v jehož dolní části jsou v řádce tři květy růží. Běžná je též varianta s ratolestí bez věnce. Chlapci většinou spočívají na charakteristické řádce tří růží stejně jako na tiscích i podmalbách na skle. Podobným způsobem, ale na ratolestech zobrazuje Ježíška a Janíčka olejomalbou na přednice truhel v 30. letech 19. století truhlář Vincens Hořejší ze Sobotky . Viz též heslo beránek, srdce Páně a Panny Marie.
.
Josef sv.
tesař, manžel Panny Marie (viz), otčím Ježíše Krista, patron tesařů a zedníků. Proto často zobrazován s tesařským nářadím. Teprve na konci středověku dochází jako světec obecnějšího uctívání. Od 18. století je vedle sv. Barbary (viz), sv. Sebastiána, sv. Krištofa a Archanděla Michaela uctíván též jako jeden z pomocníků při smrti. V lidovém umění je představován mnohým způsobem. Na obrázcích na skle, dřevěnou polychromovanou plastikou, na poutních tiscích a jinak. Na lidovém malovaném nábytku z Pojizeří je malován v horních polích křídel dveří ve věnečku dole s nápisem "S.GOSEF". Na sousedním poli je Panna Maria (viz), sv. Barbara (viz), nebo sv. Kateřina (viz). Sv. Josef je představován v biblickém rouchu s Ježíškem na levici a  s rozkvetlým prutem, nebo s liliemi (viz) v pravé ruce. Prut dle legendy rozkvetl jako znamení vyvolení Josefa svatým Duchem. Květy současně symbolizují neposkvrněné početí Panny Marie. Na plátnech paravánů je malován shodně, nebo též ve výjevech Narození Páně, Útěk do Egypta, nebo též bez Ježíška se širočinou v pravici na prsou. Zde jsou motivy komponovány na rozdíl od nábytku většinou do oválných, nebo rokajových kartuší.
.
Karafiát
Je nutno předeslat, že zpodobení karafiátu na všech druzích materiálu prošlo vývojem od antiky přes Orient do renezance. Jak jej zachytily v kánonizované podobě textilní vzorníky "Modelbuch Von unterschiedlicher Art der Blumen" z roku 1676 , tiskem v Norimberku si prohlédněte zde. (viz) Dodávám jen, že malba karafiátu na lidovém nábytku si zachovává tyto základní tvary. Karafiát je na lidovém nábytku četný jako růže (viz). Od středověku je v Evropě symbolem lásky a pokračování rodu. Spolu s tulipánem (viz) symbolizuje mužský prvek a to v českých zemích stejně, jako ve střední Evropě.
V lidovém podání je pro tvar plodu nazýván též hřebíček, ve slovenštině klinček, v němčině die Nelke rovněž synonymum pro hřeb. Proto je u křesťanů symbolem Kristova (viz) utrpení na kříži a je jeho zástupným květem.
V kompozicích stromu života (viz) je většinou umisťován centrálně a na vrcholech. V generačním znázornění  vychází z květu růže (viz) i tulipánu (viz), jako.pokračování další generace.
- Nejrozšířenějším kánonem malby karafiátu je tzv. "oválný typ"(viz obr. 1a, b, c, d). Kolem okvětní stopky se prostírá oválná plocha někdy dělená.okvětními.lístky , vyplněná čárkami (viz) , tečkami (viz obr. 2), nebo ponechaná volná (viz obr. 3a,b) . Tyto varianty  jsou doložené  na lidovém nábytku od konce 18. století a přetrvávají do 1. poloviny  19. století.
- Na začátku 19. století se objevuje druhý typ stylizovaný empírem do "podoby lunety". Oproti předchozímu,  je na spodku, po stranách květní stopky, dovnitř měsícovitě vykrojený. Plocha lunety bývá hustě zaplněna prameny (viz obr. 4), rozdělena na pět až osm střídajících se tmavých a světlých ploch (viz obr. 5) (viz) , je tečkovaná, nebo ponechaná  volná v jedné barvě. (viz obr. 6) (viz)
-Vlastní, stabilní a pro truhlářské dílny v Mohelnu signifikantní je kánon malby karafiátu s "kuželíkovým. pestíkem" ze kterého vychází pět, nebo šest tyčinek ležících v ploše zakončené pěti, nebo šesti obloučky. Okraj je lemovaný zpeřením tj. řadami čáreček. (obr. 7)
-Poslední, ale též od konce 18. století známý kánon představuje tzv. "zmnožený typ" (viz heslo zmnožení). Na jednom stonku je malováno pět, nebo více samostatných kvítků na koncích zpeřených (viz. obr. 8). Kýženou četnost mužských potomků dále zesilují klikatky vycházející z květu.
Pro srovnání  uvádím podoby karafiátu, jak je zachytila Vlasta Svobodová na lidovém textilu na Brněnsku.
.
Kartoun, kartounový vzor, kartounové skříně vše viz heslo fond.
.
Kartuš
ozdobný rám pro obraz, výzdobné pole, nápisy, iniciály, datování apod. Vrcholu v bohatosti tvarů dosáhla v renesanci a baroku. Odtud byla převzata jako výzdobný prvek na lidový nábytek. Zde ji známe vyřezávanou, vykládanou, ale nejvíce malovanou. Má tvary rokají, oválů, čtyřlistů (viz) a dalších tvarů. Uplatňuje se hlavně na skříních z Turnovska na paravánech a u slohově ovlivněného nábytku.
.
sv. Kateřina
svatořečená, mučednice pro víru. Na lidovém nábytku zobrazována s rozbitým loukoťovým kolem do kterého měla být vpletena, který však rozbil blesk. Dalším atributem je meč, kterým byla sťata. Na Turnovsku a v severovýchodních Čechách je výjev malován většinou do horních polí křídel dveří skříní. Na druhém křídle je obvykle malovaná sv.Barbora (viz) , Panna Maria (viz), sv. Anna (viz), sv. Josef (viz), nebo sv. Antonín (viz).
.
Konturová malba
způsob malby na lidovém nábytku užívaný od poloviny 19. století na jižní Moravě, zejména na Břeclavsku a Lanžhotsku. Oproti do té doby běžné malbě z volné ruky představuje konturová malba výrazné zjednodušení. Malíř znázorňované květinové motivy, rozvržené a předkreslené v ploše pole, vytahuje v obrysech žlutou barvou, nebo linkou světlé barvy. Takto vzniklé uzavřené plochy pak, aniž by linky porušil, jednoduše vybarvuje příslušnými barvami. Výsledný dojem malby připomíná vystupující, jakoby vystřižený motiv položený do zdobeného pole. Konturová malba se v tomto kraji uplatňovala zejména na čelech postelí a truhel.
.
Koroptev viz heslo pták
.
Koš
nebo květinový košíček je součástí výzdobné malby na lidovém nábytku od 18. století. Podobně jako váza a džbán (viz) je pokračováním zobrazení stromu života (viz) pomocí květinového symbolizmu. Nejhojněji se vyskytuje v 1. polovině 19. století na truhlách z Hané. Stejně jako váza a džbán je i košík umísťován na středu spodní části zdobného pole. Většinou bývá zobrazován plošně ve tvaru rovnoramenného lichoběžníka stojícího na kratší základně. Jeho vnitřní plocha malbou kopíruje skutečnou strukturu pletiva, nebo jí jen naznačuje šrafovanou mřížkou. (viz obr. 1) Vedle tohoto čelního pohledu je košíček malován i z částečného nadhledu takže vrchní okraj sleduje často neumělou elipsu přičemž základna zůstává naivně rovná. (viz obr. 2) Jiné, poměrně málo zastoupené varianty, představují košíček s uchy po stranách, nebo košíček s květy zavěšený na obloukovém uchu na stuhách (viz). Ten je již zcela pod vlivem biedermeierských předloh. Takové, vyvedené na tmavě leštěných skříních, vycházely z dílny Vincence Hořejšího ve třicátých a čtyřicátých letech 19. století ze Sobotky. (viz obr.)
.
Kotva
křesťanský symbol vyskytující se na lidové architektuře, šperku, textilu a nábytku jako malovaný, řezaný, nebo intarzovaný a to spolu s křížem (viz) a srdcem (viz). S nimi vytváří složenou komposici, nebo jsou řazeny vedle sebe v řádce, či rozprostřeny do vějíře (viz obr.). Kotva představuje od starozákonních dob naději, která pevně udržuje lodičku života na rozbouřeném moři světa. Protože naděje kotví v Bohu, v Kristu, tedy ve víře, byl symbol kotvy v době prvých křesťanů doplněn symbolem víry křížem. Rozšíření o srdce, zde symbol lásky Boží, lásky k Bohu a k bližním, vychází přímo z Písma svatého z Pavlova prvého listu ke Korintským z 13. kapitoly, 13. verše :
"A tak zůstává víra, naděje, láska, ale největší z té trojice je láska." (Ekumenický překlad) Z uvedeného je tedy zřejmé, proč se  tato trojice představuje vždy v komposičně sevřené formě.
.
Krajina viz hesla pásový ornament a pole
.
Křest,
křesťanský obřad přijetí člověka do církevního společenství. Odhlédneme-li od křtu dospělých, kteří se takto vědomě přiznávají k víře v Krista, víme, že většina křesťanů byla křtěna jako nemluvňata. Křtiny proto souvisí s narozením, s rodinou obřadností a s mnoha doprovodnými znaky v duchovní a hmotné kultuře. Pomineme-li písňový a verbální projev, nejbohatší hmotné doklady křtu nacházíme v lidovém textilu a darech novorozenci. V lidovém nábytku jsou to především kolébky do kterých se vkládaly mince, lžičky a p. Na kolébkách pak býval zaznamenán rok narození shodný se křtem. Pěkné doklady na obřad křtin nacházíme na chebských křeslech.
.
Krev (viz),(viz),(viz)
.
Kříž
na lidovém nábytku i obecně je symbolem křesťanské víry a připomínkou Kristovy oběti za hříchy lidstva. Imaginačně dále představuje vertikálu - komunikaci Boha s člověkem a horizontálu - křesťana a světa.
Vyskytuje se malovaný, řezaný do plochy i intarzovaný. Tvarově vychází z tzv.  kříže latinského tradovaného na našem území od přijetí křesťanství. Je zobrazován v jednoduché podobě i s korpusem. Na lidovém nábytku zaujímá v komposicích centrální polohu. Nacházíme jej proto na čelech truhel, kolébek, postelí, na malovaných výplních nebes, na dveřích skříní, koutních skřínek, na opěradlech židlí i lavic. Často je součástí příbuzných symbolů, jako je trigram (viz IHS), v kombinaci s kotvou (viz), se srdcem (viz), beránkem (viz) a zobrazovanými světci. V povědomí lidu plní ochrannou funkci. Ostatní druhy křížů jako svatoondřejský, patriarchální aj. se na našem lidovém nábytku nenacházejí. Viz též heslo Ježíš Kristus.
.
Květináč,
nebo též květník, vedle vázy (viz), košíčku (viz) a džbánu (viz) představuje další možnost pro umístění stromu života (viz) v podobě květinového ornamentu. Podobně jako džbán vstupuje na zdobná pole malovaných truhel a skříní ve větším rozsahu až začátkem 19. století. Komposice s květináčem, stejně jako se džbánem, tvoří v malířském projevu, na našem lidovém malovaném nábytku, zvláštní rustikální skupinu. Květináč je zobrazován převážně z profilu z horizontálního pohledu s užší hranou dna, delší hranou horního okraje a s rovnou, nebo konkávní vzhůru se rozevírající stěnou zakončenou různě širokým ovaleným okrajem. Menší skupinu tvoří květináče malované z mírného nadhledu. Horní okraj pak tvoří často neumělá na krajích zašpičatělá elipsa a zcela rovně malované dno. Květy z takto malovaných květináčů trčí jako dráty. Tak je tomu zejména u skříní malovaných na Bydžovsku  i odjinud. Květináč je umísťován vždy v ose pole na jeho spodní okraj a málokdy přesahuje výškou třetinu výšky výzdobného pole. (viz obr.)
.
Kytice
jako výzdobný prvek ve smyslu dnešního dekoračního chápání se na lidovém nábytku začíná plně prosazovat ve čtyřicátých letech 19. století. Do té doby převažuje pojetí symbolické vycházející z rodinné obřadnosti. ( viz hesla karafiát, tulipán, srdce, strom života a d.) Nositelem nového pojetí jsou nejprve kraje, kde průmysl, doprava a obchod docílily největšího pokroku. Byly to oblasti severních, západních a středních Čech. Regiony jihu a východu Čech, Slezska a východní Moravy odolávají tlaku slohového dekorativismu až do druhé poloviny 19. století. Vzory pro přejímky slohových kytic vycházejí z předloh rokoka, empíru a biedermeieru.
"Rokoková kytice" -  spočívá v rokokových vázách dole s květy růží a nad nimi na stoncích s tulipány a karafiáty. (viz obr. 1) Signifikantní pro rokokovou kytici je přítomnost rokokové mřížky v květech nebo na vázách.
"Empírová kytice" - bývá umístěna v empírové váze s květy na stoncích a se sdruženými květy růží. (viz obr. 2) Časté jsou též kompozice květů ve festonech (viz), stuhách i květů volně ležících.
" Biedermeierská kytice" - častěji umisťovaná též do proutěného košíčku, sestává ze dvou, tří a více květů růží bez stonků, sdružených k sobě a obklopených lístky. Je označovaná přejímkou z francouzštiny "le bouquet" a zkomolením z němčiny, jako "pugét". (viz obr. 3) Kytice v prostoru jsou obvykle svázány stuhou s okrasnou mašlí, na které bývají též zavěšeny. (viz)
.
kurent  -  ( viz ) heslo písmo
.
Kůň viz heslo jezdec
.
Lambrekýn viz heslo čabraka
.
Láska viz hesla architektury, barva, jelen, kotva, pták, pes, srdce, Srdce Páně , svatba  a zmnožení.
.
Lazura
čirá směs fermeže = firnisu (vařený lněný olej) a barvy sloužící k ochraně malovaných i nemalovaných ploch nábytku proti prachu a vlhku. Tento konečný nátěr dodává plochám lesk, malbě hloubku a většinou i tmavší odstín. U lidového nábytku je firnis často alternován nátěrem rozpuštěného včelího vosku nanášeného v tenkých vrstvách, po zaschnutí rozleštěných. Vosková lazura má na malovaném nábytku žlutavý, až zlatavý nádech.
Viz též kapitolu 25. Malířské techniky.
.
Letopočet,
neboli vročení psané, řezané, nebo vykládané na lidovém nábytku upomínaly majitele po celý život na rok svatby. Toto bylo předem u truhláře objednáno, nebo dodatečně na kus dopsáno a někdy i přepsáno. Letopočty na lidovém nábytku nacházíme ve čtyřech základních podobách. Jsou psané dohromady, dělené do párů a jako samostatná oddělená čísla v řádce, nebo do čtyř stran. S biedermeierem pak dále přichází  letopočet rozdělený dnem a pod čarou měsícem. Zmíněné způsoby psaní letopočtů pak dále nacházíme uváděné "ANNO.DOMINI "="Léta.Páně", "Roku", nebo bez úvodu. Je umisťován pod římsami skříní na fondu mezi poli, u truhel kolem klíčových dírek, nebo ve zdobených polích. Často je součástí věnečků, rokajů, květů, srdcí, nebo je prostě na fondu bez ozdob.
Psaní číslic a jejich výsledná podoba závisela na gramotnosti, zběhlosti a malířském duktu tj. na barvě, podkladu a stopě štětce. O psaní čísel v 18. a 19. století lze obecně říci, že se na rozdíl od písma, oproti dnešku lišilo nejméně. Vzhledem k jednotné triviální školní výchově v bývalé monarchii, nenacházíme mezi jednotlivými kraji rozdíly v psaní čísel. Odhlédneme-li od stínování, správného psaní čísel a od individuálního rukopisu lidových malířů, musíme na základě srovnání čísel letopočtů konstatovat, že v 18. století a v prvém desetiletí století 19.převládala manýra nedotáčeného psaní čísel. Po ní následovala manýra opačná, psaní čísel přetáčených. Nedotáčená čísla 0a 8nebyly. nahoře spojeny, 6 a 9 nebyly spojeny ve středech. Přetáčeny byly pak dolní konce čísel 3, 5, 6 a horní konce čísel 2 a 4. Dvojka dále, snad z neznalosti, bývá často psána jako "z". U trojky se z 18. století do století 19. přenesla manýra nahoře rovného  nebo mírně dolů prohnutého začátku místo obvyklého obloučku. Osmička dostala navíc na vrcholu obloučku ještě jednu malou smyčku. Samostatnou dekorativní roli hrála první číslice jednička. Ta se od 18. století, až do posledních desetiletí století 19. ,  psala mnohým způsobem. Základem byla psaná jednička dole s dvěma konci do stran. Nahoře někde přibyla stříška, nebo jen jedna její strana. Další varianty tvořil přetočený dolní konec zpět přes jednotku. Uvedené způsoby psaní jedničky vycházely ze dvou tahů štětce. Jeden shora dolů otočen dole vlevo druhý po něm shora dolů s koncem otočeným vpravo. ( viz obr. letopočtů ) Dlužno dodat, že psaní škrtaných sedmiček je zase manýrou 20. století a její přítomnost na předmětech z minulých století zakládá podezření z antidatace.
.
Lilie
je květ malovaný na lidovém nábytku poskrovnu. Proto si nevytvořil samostatné malířské kánony. Vídáme jej většinou co atribut v ruce sv. Antonína (viz), sv. Josefa (viz), sv. Františka z Assisi (viz), Františka Xaverského, Tomáše Akvinského i Archanděla Gabriela. Lilie sama o sobě představuje v křesťanské symbolice nevinnost a duchovní a morální čistotu. Odráží se též v lidovém rčení "je čistý jako lilium". Je symbolem čistoty Panny Marie. Dále je květem zpřítomňujícím Ježíše Krista (viz), podobně jako narcis (viz), nebo karafiát (viz). Vyskytuje se na skříních z Turnovska, na nábytku severních Čech a na paravánech z Prachaticka. Lilie je často zaměňována za kosatec.
.
Lov viz heslo jelen
.
Ludmila sv.
svatá, lidově též Lidmila, babička sv. Václava (viz) , společně jsou často znázorňováni jako patroni českého národa. Na lidovém nábytku malována v kněžském šatu s korunou na hlavě a se závojem na krku, kterým byla uškrcena. Malba světice je umisťována do horních polí křídel dveří skříní z Vysokého nad Jizerou. Na plátnech paravánů je malována shodně, na samostatném dílu, v obdélné, oválné, nebo rokajové kartuši (viz).
.
Malba šablonou viz šablonová malba
.
Marie sv. viz heslo Panna Marie
.
Mariogram
vedle trigramu (viz IHS) nejčastěji užívané iniciály na lidovém nábytku. Jméno MARIA je komponované do velkého písmene "M" takže následující "A" se vpisuje do horní části "M", "R" se odvíjí od levé nožky "M", poslední "A" od nožky pravé. Mezi nimi na prostředku stojí "I" (viz obr.) Mariogram tvoří často pendant ke trigramu. Jméno Panny Marie (viz) podobně jako IHS má v lidové víře ochrannou funkci. Objevuje se proto jako centrální motiv na čelech a nebesích postelí, na kolébkách, truhlách, skříních a opěradlech lavic. Je umístěný do věnců růží a bezprostředně tak souvisí s růžencovými slavnostmi a s Mariánským kultem,  jehož symbolika je na lidový nábytek přejímána od 2. poloviny 18. století.
.
Markéta sv.
z Antiochie, starokřesťanská mučednice, za Diokleciána kolem roku 304 zemřela pro víru. V Čechách se její kult rozšířil ve 13. stol. přenesením ostatku ramenní kosti Přemyslem Otakarem II. do Prahy, do sv.Víta a Břevnovského kláštera, dále do Zlaté koruny a Plas. Patří mezi čtrnáct svatých pomocníků. Je patronkou těhotných žen. Venkované ji prosili o déšť.  Svátek 20.7. je spojován s počátkem žní. "Sv. Markéta hodila srp do žita". Její atributy jsou drak (ďábel) a kříž s jehož pomocí nad ním zvítězila a dále hořící hranice na níž skonala.
.
Mašle viz heslo stuha
.
Měsíc viz heslo den a noc.
.
Motiv čtyř viz heslo alegorie jaro, léto, podzim, zima.
.
Mramorování viz heslo fond.
.
Myslivec viz heslo intarzie, pes.
.
Naděje viz heslo kotva, viz též heslo barva (zelená).
.
Narcis
Je nutno předeslat, že zpodobení narcisu na všech druzích materiálu prošlo vývojem od antiky přes Orient do renezance. Jak jej zachytily v kánonizované podobě textilní vzorníky "Modelbuch Von unterschiedlicher Art der Blumen" z roku 1676 , tiskem v Norimberku si prohlédněte zde. (viz)
Narcis na lidovém nábytku v českých zemích, stejně jako ve střední Evropě, bývá malován jako součást stromu života (viz). Symbolizuje přítomnost Ježíše Krista (viz). Vedle lilie (viz) a karafiátu (viz) je jeho dalším zástupným symbolem. Na lidovém nábytku plní ochrannou funkci. Je většinou umisťován na čestné místo, na vrchol květiny - stromu života (viz), na místo na kterém je jinde obvykle umisťován tulipán (viz). Samotný květ je malovaný v několika kánonech. Jako pěti až osmi plátkový květ s kruhovými, nebo oválnými středy (obr. 1) s tzv. plaménkovými okvětními lístky rovnoměrně prostřenými kolem středu (obr. 2), nebo s okvětními plátky spočívajícími na pomyslné horizontále a orientované dolů, malované s oblibou na Břeclavsku (obr. 3). Silně stylizované, plošné znázornění květu narcisu najdeme na začátku 19. století též na malovaném nábytku v Pojizeří. Zvláštní skupinu lidového nábytku, kde se narcis uplatňuje  graficky ve velmi uvolněné podobě, tvoří skříně a truhly středních, jižních, jihozápadních a severovýchodních Čech. Kolem poloviny 19. století je pozorujeme v oblastí Sedlčanska, Doudlebska, Písecka a Orlických hor . Zde je tento květ umisťován jako centrální motiv na přednicích truhel a  na dveřích jednokřídlých skříní. Vrchol představuje Doudlebsko kde narcis tvoří součást geometricky dělených a pestře vybarvených, graficky pojatých ploch. V Polabí je narcis též intarzován. Symbolika narcisu nikterak nesouvisela s obecně rozšířenou řeckou interpretací významu narcisu, jako květiny, kterou se vyjadřuje sebeúcta. Obdobně tak nemá lidové podání nic společného s narcismem, v květomluvách označující povahové rysy, ješitnost a sebelásku.
.
Narození Páně viz hesla Josef sv. a Panna Maria
.
Nejsvětější Trojice viz heslo Trojice
.
Nepomucký Jan sv. viz Jan Nepomucký sv.
.
Noc viz heslo den a noc
.
Orlice
jeden z nejčastěji užívaných zdobných motivů na našich selských židlích, zvaných též židle s nakročenými nohami. V menší míře též motiv na čelech truhel. Za předlohu sloužila dvojhlavá orlice, erbovní pták rakouského císařského rodu Habsburků. Stejný motiv byl oblíbený i za hranicemi monarchie, najdeme ho na selských židlích u nás  i v ostatních německy mluvících zemích. Na dubových opěrkách lidových židlí, které byly zhotovovány pomocí papírových šablon, varíruje motiv orlice od zřetelné siluety znaku, až po zcela abstrahované tvary. Zde pak lze znak rozpoznat jen podle obrysu křídel, nebo korunky umístěné nahoře mezi hlavami. U malovaných lidových truhel známe znak orlice z provedení zachovaném ze severních Čech. Zde je čelní plocha truhly rozdělená do arkád (viz heslo). Každá arkáda má pole zaplněné černou orlicí, malovanou přes šablonu. Vedle malovaných nacházíme na truhlách též zjednodušené a odchylné znaky orlice provedené mělkou řezbou v ploše. (viz obr.) Zcela ojediněle najdeme na lidovém nábytku svatováclavskou orlici  obvykle malovanou na štítě (viz obr. skříně z Vysocka) Viz též heslo sv. Václav.
.
Ornament
měl ve hmotné lidové kultuře původně znakovou funkci. Lidé si jím označovali nádobí, nářadí, stavby, stromy, obývané okrsky apod. Ornament - znak znamenal příslušnost k rodu v etnickém smyslu. Tematicky byla takováto stará znamení odvozována z přírody, z říše rostlin a zvířat. Tyto znaky byly tabuizovány a ve smyslu totemu souvisely s kmenovou obřadností. Znak od svého začátku úzce souvisel s pojmenováním, se jménem, které v případě tabu, zákazu vyslovení, zastupoval. Představuje první a základní spojení světa slovesnosti a výtvarnosti. Vyjadřoval nejhlubší, bytostné podstaty vztahu lidí k okolnímu světu. Ornament ve svých začátcích měl své vnitřní významy. Plnil tak vedle funkce rozpoznávací a vlastnické také funkce ochranné, plodnostní, prosperitní a snad i další, o kterých nevíme, možná i funkci ozdobnou.
- Novější okruh témat tvořily vzory odvozené z rukodělné činnosti odvinuté od nejstarších řemesel. Zejména od technologické tektoniky košíkářství, tkalcovství a hrnčířství. Ornamentální vzory odvozené z těchto výrobků traktují plochu obvykle geometrickými vzory. Pásy šraf, sítěmi, vzorem rybí kosti, teček, vpichů, šachovnicemi, meandry apod. Kolekce takových to vzorů na různých předmětech z určité oblasti, jsou pro archeology vodítkem pro srovnávací studium, přiřazování a vytváření skupin, které v posledku vedou k označování a pojmenování zaniklých etnik, respektive kultur a to právě podle znaků traktujících plochy předmětů.
- Nejnovější okruh témat zahrnuje ornamentaci slohovou, která se inspiruje z prvých dvou, ale jde vlastní cestou rozvíjenou výtvarnými zákony.
- Poslední okruh čerpající z předešlých, představuje tzv. lidový ornament. Navazuje na prehistorické impulsy, z nichž přežívá smysl pro ochrannou a prosperitní symboliku, geometrismus, plošné pojetí a vegetabilisaci. (viz heslo) Z novějších podnětů frekventuje nejvíce slohový rostlinný dekor a křesťanskou symboliku. Základní kompozice ornamentu na lidovém nábytku v českých zemích se shoduje s kompozicí užívanou od konce renesance do druhé poloviny 19. století v lidové tvorbě v celé střední Evropě. Odvíjí se od tzv."stromu života"(viz) symbolu rodiny, znázorňovaného květinou, která vyrůstá ze srdce, vázy, džbánku, mísy, košíčku, nebo jen hrnce. Její stonek se zpravidla zrcadlově větví a vytváří jednotlivá patra na jejichž koncích jsou květy,  jednotliví členové rodiny. Růže, představuje ženu, nebo dceru, karafiát syna a poupata děti. Vrchol v přímé linii je vyhrazen tulipánu, neboli otci rodiny. Květy pak mívají na sobě další výhonky, lístky, klikatky apod. To je tzv. "zmnožení"(viz heslo), neboli v plodnostní symbolice, kýžení další potomci. Tato kompozice tak představuje symbolickou hierarchizaci stávající i budoucí rodiny zobrazující současně postavení jednotlivých členů podle jejich podřízenosti.
Vedle této základní kompozice existuje na lidovém nábytku ještě tzv. kompozice "generační"(viz heslo zmnožení). Má přímé, nebo kruhové uspořádání. Obvykle z květu růže vyrůstá prvá generace, stonky tulipánů z jejichž květů pak přímo vyrůstá druhá generace páry, růže a karafiát. Ty pak mohou nést příslib další generace v podobě již zmíněného zmnožení (viz heslo).
V průběhu 18. a poloviny 19. století můžeme v komposici lidového ornamentu na nábytku pozorovat menší, nebo větší vlivy křesťanské symboliky. Projevuje se implementací vlastních křesťanských symbolů do stávající ornamentální struktury, nebo vkládáním motivů užívaných běžně ve vysokém umění. K prostému včlenění do komposice lidového ornamentu můžeme počítat umístění květu narcisu (viz), jako symbolu Krista vyrůstajícího z růže, na vrchol stromu života (viz). Jak opravdová, živá a běžná byla tato představa křesťanského květinového symbolizmu již v 15. století dokládá husitská píseň "Narodil se Kristus Pán", kde se doslova zpívá  "..z růže kvítek vykvet nám, radujme se .."
Koncem 18. století zdomácněla též kompozice ornamentu do věnce z růží, upomínající na růžencové slavnosti. Podobně je zastoupena přítomnost Krista obrazem beránka (viz), Ducha svatého holubicí apod. Velmi často přejímanými a do lidového ornamentu včleňovanými prvky jsou trigramy a mariogramy (viz hesla) a dále pak kříže a hořící srdce. Z tzv. vysokého umění jsou dále přebírány, zejména na dveře lidových skříní, části komposic chrámových obrazů upomínající na poutní místa, nebo znázorňující samostatně jednotlivé světce.
Závěrem lze obecně konstatovat, že způsob jakým je ornament na lidovém nábytku podán odvisí od doby a místa vzniku a od vlivů výše pojednaných. V průběhu staletí bylo vytvořeno několik krajových kánonů zobrazení květů (viz hesla jednotlivých květů),  z kterých byl později uměle vytvářen tzv. národní ornament.
.
Ovce viz heslo beránek
.
Panna Maria sv.
matka Boží, matka Ježíše Krista (viz), v řadě svatých orodovníků před Bohem nejvyšší. Předlohy pro různé zpodobení nacházíme v Bibli v příbězích Nového Zákona a v Apokryfech tj. v knihách nezařazených do Bible. Dále v početných legendách vycházejících v minulé době z různých míst. Obecný katolický církevní kalendář obsahuje 14 svátků Panny Marie. Vedle nich se v každé zemi světí další svátky vycházející z regionálního Mariánského kultu. K obecnému rozšíření tohoto kultu v Evropě docházelo od středověku v souvislosti s morovými epidemiemi. V novověku byl pak dále podpořen růžencovými slavnostmi. Na lidovém nábytku v Českých zemích je Panna Maria zobrazovaná převážně podle oltářních vzorů poutních kostelů příslušného kraje a podle předloh oltářů kostelů navštěvovaných poutěmi v sousedních zemích. Většinou je Panna Maria zpodobována jako Madona, malována ve splývavém šatu, s korunou na hlavě, s Jezulátkem na levici. Ve víře lidu plní úlohu ochránkyně, prostředníka, orodovnice, přímluvce v modlitbách k Bohu. Nejčastěji nacházíme matku Boží malovanou na lidových skříních z Turnovska. Je umisťována samostatně do horního samostatného pole, nebo sousedí s polem jiného světce nejčastěji s sv. Kateřinou, sv. Barborou,   sv. Annou, sv. Janem Nepomuckým. (viz jejich hesla). V lidovém malířském podání jsou běžné i větší odchylky od oltářních předloh, barvy šatů, polohy rukou apod.
Na plátnech paravánů je Panna Maria malována shodně s nábytkem a to na samostatném dílu sama, nebo u motivů "Narození Páně" a "Útěk do Egypta" ve společenství Svaté rodiny. Je umisťována do obdélné, oválné, nebo rokajové kartuše.
- P.Maria Bozkovská, stojí v červeném šatu, třímá v pravici žezlo opřené o  rameno. Na levici drží oděného, polooděného, nebo neoděného Ježíška.Bozkov, poutní místo u Turnova. Na malovaných skříních z Turnovska lidovými malíři často zaměňována za Pannu Marii Vambeřickou.
- P.Maria Svatoňovická je malována stojící se žezlem drženým od pasu, je na oblaku v koruně stromu třešně.
  Dodnes navštěvované poutní místo Malé Svatoňovice, německy Klein Schwadowitz se nalézá u Trutnova.
- P.Maria Vambeřická . Je malována v červeném  šatu a zeleném plášti a  v pravici drží žezlo opřené o rameno. Vambeřice německy Albendorf , dnes leží v polském Kladsku se jménem Wambierzyce.
Vedle zmíněných poutních madon se objevují na truhlách a skříních vzácně též madony a piety se vzory z poutních míst Příbram, Pasov, Klatovy, Mariacel, Šaštín a d. Viz též hesla - Srdce Páně a P. Marie, Mariogram.
.
Pásový ornament
ornamentální forma která se od konce 17. století šířila z Francie do Evropy. Na lidovém nábytku v českých zemích se ve větší míře začíná přejímat začátkem 19. století. Vyplňuje plochy fondu skříní zejména v místech pod římsou, nad spodní obvodovou lištou, někdy dělí horizontálně jejich výšku na dvě zhruba stejné části. U truhel pak je umisťován nad spodní obvodovou lištou. Pásový ornament je charakteristický vymezením svého pole nahoře a dole rovnoběžnými ozdobnými pásky, nebo jen jednoduchými barevnými linkami. Vlastní pole pásu je barevně odlišeno od barvy fondu nábytku. Motiv v pásu je převážně rostlinný a je často přejímán ze slohové výzdoby. Typickými představiteli jsou truhly z Trutnovska, kde čtvercová pole přední strany jsou jakoby v pásovém ornamentu utopena. Obsahují malované girlandy květů, pozdější pak šablonový geometrický ornament. Takovými motivy jsou též zdobeny skříně lidového biedermeieru z Chebska. Svérázné a lidovější jsou však náměty pásů, které můžeme sledovat na skříních na Volarsku a v Bavorském Lese. Zde pásy vyplňují zvlněné linie krajin se stromy, domky, ptáky, lidmi, nebo jen řady samotných trsů trávy a květů. Samostatnou skupinu pásové výzdoby tvoří tzv. svorkový motiv. (viz)
.
Pásový rám viz heslo rám.
.
Páv viz heslo pták
.
Pazená výzdoba,
známá ze súsků (skřihů) (viz) užívaných od středověku v Karpatech, Alpách, Skandinávii a i jinde v Evropě. Běžná na Slovensku, u nás pak na Těšínsku, Valašsku, Slovácku a i dále na Moravě a v Čechách. Nejstarší datované súsky s touto výzdobou jsou dochovány z 1. poloviny 18. století. Venkovská produkce takto zdobených súsků je doložena až do 2. světové války. Pojmenování pochází od pazníku, vedle sekery a pořízu, nářadí nepostradatelného k zhotovení súsků. Pazník, vykovaný z ocelového prutu má dolní část ohnutou a vybroušenou do břitu tvaru "U". Pro účel vystrouhání drah k zasunutí stěn do rohových štenýřů súsků činí rádius břitu cca 5-20 mm. Pro účel výzdoby se pak rádius břitu pohybuje kolem 1-3 mm. Pazník na zdobení odvíjí z plochy úzkou třísku a zanechává žlábek odpovídající tvaru břitu. Pazník zasazený do držadla a vedený příložníkem, nebo volnou rukou zanechává přímé stopy. Vznikají tak obyčejné linky, rámy, vzor rybí kost, mřížka a smrkové stromy, primitivní postavičky složené z krátkých přímek  pod. (viz obr. b) Na některých kusech byly přímé stopy vytvářeny též hoblíkem zvaným výžlabník (viz). Pazníkem umístěným na kružidle pak kružnice a její díly. Kombinací přímých a kružnicových stop tak vznikly často velmi komplikované vzory s vlastní symbolikou. Viz heslo slunce a hvězdy. (viz obr. a)  Zdobný výraz omezený zcela možnostmi tohoto nářadí je dále rozvíjen barvením oddělených, nebo celých pazených ploch. To probíhalo přirozeným způsobem tj. zakouřením, dříve na dýmných půdách. Před zakouřením byl kus natřen olejem, lojem, nebo omastkem a podle doby expozice se měnila barva povrchu dřeva. Nejprve do červena a po delší době, až do černa. V menší míře se též k barvení ploch užívaly barevné hlinky. Některé súsky pak byly nakonec vyleštěny do vysokého lesku. Zvláště působivé jsou takové, které byly nejprve obarvené a pak teprve pazené. Využívalo se tak postupu a efektu obdobného, jako u sgrafita.
.
Petr a Pavel sv.
apoštolé, na lidovém nábytku jsou malováni ve dvojici, oba nosí biblický šat a mají plnovousy. Petr má holou hlavu s věnečkem vlasů a drží dva klíče. Pavel pak drží knihu a meč jímž byl sťat. Malby světců jsou umisťovány v horních polích dveří spolu, nebo každý zvlášť na přivrácených polích křídel dveří. Tak jsou umisťováni na skříních z Turnovska. Na plátnech paravánů jsou malováni shodně na samostatných dílech a jsou komponováni do oválných, obdélných, nebo rokajových kartuší.
.
Pentle viz heslo stuha
.
Pes
v lidovém podání symbol věrnosti. Malovaný na lidovém nábytku představuje zástupný symbol věrného milence a milenky. Na svatebních skříních, podobně jako jelen a pták, tak i pes je představován v souvislosti s námluvami, svatbou (viz heslo), manželstvím a kýženým trvalým a věrným vztahem. Tak jej máme doloženého na skříni a truhle z Chebska a na skříních z Pojizeří. Další poloha pes věrný pomocník a přítel člověka je znázorňována obvykle v souvislosti s myslivcem na lovu, na obchůzce apod. Tak se dochoval na mramorovaných skříních z Pojizeří.
V souvislosti s láskou viz též  hesla architektury, barva, jelen, kotva, pták, srdce, Srdce Páně a zmnožení
.
Podkova viz hesla tulipán, vegetabilizace
.
Písmo,
na lidovém nábytku, konce 18. a v průběhu století 19., na fondu skříní a truhel nacházíme převážně velkou a malou latinskou antikvu a  švabach. Jde především o jména světců, truhlářů a majitelů,  jejich zkratky, nebo celé nápisy. Na poznámky zvnitřku dveří skříní, koutniček a víkách .truhel, se pak užívalo novogotické kurzivní písmo zvané kurent, nesprávně nazývané švabach. Ten se v německy mluvících zemích a i v Čechách a na Moravě vyučoval až do prvé světové války. Patřil k triviální výuce na obecních školách. Psalo se v něm německy i česky. Běžně se tak používal v osobní i úřední korespondenci. Ovládali jej řemeslníci stejně, jako široké vrstvy obyvatelstva měst i venkova. Vedle kurentu v menší míře přežívá i latinská kurzíva, která se užívá dodnes a nečiní tak při čtení potíže.
.
Pole
zdobený prostor na fondu (viz) ohraničený rámováním vycházejícím původně z konstrukce na rám a výplň, později jen cítěný a přiznávaný aditivně přiklíženými lištami, řezbářským vyžlabením, ale nejčastěji jen rámem (viz heslo) malovaným. Obliba malby na výplně truhel a skříní se do střední Evropy přenesla z italské renesance. Imaginačně pak vyšla z pohledu z okna do krajiny. Výzdoba soustředěná do polí je signifikantní pro malbu lidového nábytku v českých zemích. Na východě, kde sousedí s kulturou Panonie, ovlivněnou kobercovými vzory Orientu,  je cit pro dělení plochy na pole a fond oslaben. Je to zřejmé zejména u truhel, jejichž čelní stěny nejsou tektonicky děleny. Zde výzdoba není ohraničena rámem a prostírá se po celém fondu. Ne nepodstatné jsou též psychologické důvody uvedené v úvodu. Tektonický vývoj lidového nábytku posledních tří století vychází z konstrukcí na rám a výplň. Čelní stěny truhel jsou proto zpočátku zpravidla traktovány do tří, pěti, nebo sedmi arkádových (viz), později obdélných polí. Víka jsou konstruována na dvě výplně a boky na jednu. Z tohoto dělení je odvozen i rozvrh výzdobných polí u truhel druhé poloviny 18. a 19. století, konstruovaných na rybinu. Počet polí se ustálil na dvou obdélných, až čtvercových na čelní stěně a na víku a po jednom na bocích. U skříní šel vývoj obdobně tj. od konstrukcí na rám k jednodušším sbíjeným konstrukcím s plnými tektonicky netraktovanými plochami. Dveře poskytly plochu třem, obvykle však dvěma polím umístěným nad sebou. Jednokřídlé, stejně, jako dvoukřídlé pak spolu s boky i se skosenými rohy zachovávají přísnou zrcadlovou osovost a kopírují v horizontálách základní dělení ze dveří. Podobný postup sledujeme i na dalších druzích lidového nábytku, na koutních skřínkách a misnících. Pole, která nevycházejí z tektonické závislosti, nacházíme dále tam, kde lidový nábytek podléhal slohovým vlivům. Přejímá hlavně dvě barokní formy polí dvoulist a čtyřlist (viz heslo). Na lidovém nábytku tvoří obsah pole převážně květinová výzdoba. Je komponovaná osově s výraznou hierarchizací motivů a původně souznějící se symbolickým obsahem. Rytmus a poměr plochy k motivu je závislý na době a kraji kde kus vznikl. Důležitou motivační stránku tvoří též křesťanský symbolizmus. (viz heslo ornament a další) Menší část nábytku ovlivněná empírem a biedermeierem má obsah polí se scénickou motivací. U všech podání je patrný sklon k plošnému projevu bez perspektivy.
.
Pomona - Flora
bohyně zahrad a ovocných stromů uctívaná v pohanském Římě. Ve dvacátých a třicátých letech 19. století se objevuje snad jako plodnostní motiv na horních polích dveří lidových skříní v horním.Pojizeří. Je malována jako žena držící oběma rukama na hlavě velký podnos s květy a hrozny vína. Má dlouhou, dle empírového střihu, nad živůtkem přepásanou sukni. Vzadu za ní, do obou stran, vlaje závoj. Po stranách jsou malovány páry květů s atributy zmnožení (viz heslo). Na lidovém nábytku z jiných českých regionů není ve sbírce doložena.
.
Poupě
na lidovém nábytku převážně představuje budoucí květ růže (viz). Poupátko růže v sobě co symbol skrývá pokračování další generace v ženské linii. V lidové písni shodně s interpretací v lidovém umění představuje mladé děvče. V malovaném ornamentu (viz) zaujímá samostatné místo. Často však vychází z dalšího květu co příslib pokračování rodu. Na lidovém nábytku je nacházíme malované i intarzované. Od druhé poloviny 18. století je známe v kánonu "uzavřeného.poupěte". Od počátku 19. století v kánonu "poupěte v rozpuku". Prvý má kapkovou podobu s variantami s lístky na korunce a u stopky (viz obr. 1a, b, c). Druhý kánon představuje poupě oválného až kulového tvaru se dvěmi a třemi již uvolněnými okvětními lístky.  ( viz obr. 2a, b, c ) Varianty zde tvoří tvary okvětních lístků.
.
Přeslice viz heslo strom života
.
Pták,
ptáček je obecně v lidové slovesnosti, stejně i na lidovém nábytku, textilu, keramice apod., v naší lidové kultuře, ale i v kulturách evropských národů, symbolem milostného vztahu a svatby. Nese lásku a skryté erotické významy. Proto je malován na svatebních truhlách i skříních. Pták obvykle sedí na větvičce, na srdéčku, ve věnečku, na vrcholech květů, stromů  apod. Z ptačích druhů jsou malováni kosi, strnadi, stehlíci, žluvy, hýli, ale i koroptve. Na lidovém nábytku jsou často malováni v páru. Obvykle sedí proti sobě na stromu života (viz). Značné virtuosity v malbě.ptáčků na lidovém nábytku docílili malíři z dílen.Turnovska a Pojizeří. Ptáčci jsou tu malováni do obdélných i oválných polí, na skosené rohy skříní, ale i na fondu mezi pole. Sedí na větvičkách s hlavičkou vytočenou vzhůru. Ptáky malované do podoby soustružených a vyřezávaných hraček  nacházíme na skříních z Poličska a Hlinecka. Šablonou malovaní.ptáčci  jsou zase signifikantní pro lidový nábytek z Plzeňska. Mají hlavičku otočenou do zadu a drží se na větvičce s květy. (viz obr.)
Mnohou symboliku v sobě skrývá holub a holubice. Ve starším lidovém podání holub chrání dům od ohně, neštěstí a domácích rozbrojů a představuje duši dobrého člověka. V křesťanské symbolice holubice  malovaná na nebesích postelí, truhlách a skříních přejímá ochrannou funkci a zastupuje Ducha svatého. Podobnou funkci jako holubice má na lidovém nábytku i páv. Je křesťanským zástupným symbolem přítomnosti nesmrtelného, vzkříšeného Krista. (viz obr.) Viz též hesla strom života, zmnožení.
.
Putti
jde o rokokovou dekorační přejímku uplatňovanou od přelomu 18. a 19. století do 40.  let století 19. u skříní z Chebska. Putti jsou malováni jako mírně obézní děti na vlysech skříní. Drží festony (viz), houpají se na houpačkách, hrají kuželky, střílejí do terčů, honí káču, nebo si hrají s míčem. V souvislosti s motivy alegorií běhu života (viz) představují bezstarostnost a blažený věk dětství. Tento motiv se na jiném lidovém, ani zlidovělém nábytku v Českých zemích neobjevuje. Takto zdobený nábytek již stojí na pokraji nábytku slohového.
.
Půda viz heslo fond.
.
Rám
jakožto ohraničení zdobeného pole (viz) co do tvaru, tvoří na lidovém nábytku v Českých zemích tři velké skupiny. Prvá, nejstarší kralující v 18. a doznívající v polovině století 19. čerpá ze slohu baroka a rokoka. Obdélná a čtvercová pole jsou rámována relativně úzkými rámy s rohy, tzv. uchy, pravoúhle zahnutými dovnitř pole, s rovně uťatými rohy, s rohy prohnutými dovnitř čtvrtobloukem a s rohy vybíhajícími do fondu a tvořícími čtverce, nebo obdélníky. (obr. a-e) Takové rámy polí jsou běžně řezané, lištované, intarzované, ale hlavně malované. Pozorujeme je zejména na lidovém nábytku severovýchodních Čech. Složitější přejaté slohové útvary jsou pak dvoulist a čtyřlist viz heslo a v rozích rokaj a esovka známé ze Sobotecka . (viz obr.)
Druhá, největší a nejrozšířenější skupinu rámů, časově o půl století přežívající skupinu první, představuje na našem lidovém malovaném nábytku jednoduchá obvykle červená, bílá, žlutá, modrá, hnědá, nebo černá linka sledující čtverec, nebo obdélník. Tvoří ji zpravidla půl centimetrová stopa štětce. K jednoduše linkovaným rámům přistupují varianty s dvoj, troj i čtyřnásobným olinkováním pole a to s různými, nebo střídajícími se barvami. Barvy se též doplňují, jako na Šumperecku a Ještědsku . Levý a horní rám je červený a pravý a dolní bílý a též obráceně. Rámy někde bývají v rozích dále zdobeny do fondu vybíhajícími rozvilinkami, jak je to malováno na nábytku z Domažlicka, nebo Jaroměřska (obr.f). Naopak do pole v rozích rámů zasahují rozvilinky na milevských a prachatických truhlách a skříních. (obr.g) Vedle nich se pod vlivem empíru dále zabydlují v rozích rámů čtvrtobloučky vybarvené odlišnou barvou, jako na nábytku z Příbramska (obr.h) a Benešovska (obr.1), nebo dále dělené na poloviny a třetiny a zaplněné světlejším a tmavším barevným odstínem, připomínajícím den a noc (viz) tak, jak je to na truhlách a skříních ze  Sedlčanska. (obr. ch, i)
Třetí a v četnosti na druhém místě stojí skupina pásových rámů, které nacházely oblibu na lidovém malovaném nábytku od prvých let 19. století, postupně ve všech krajích Čech. ( obr. j ) V průběhu dalších desetiletí byly dále ovlivněny slohovými rámy empíru a biedermeieru. Jde o rámy, kde krajní linky vymezují pás kolem pole. Tento pás zdobí nejčastěji jedna od fondu a pole odlišná barva. Dále dvě a více barev, např. v obdélném dílkování tmavou a světlou barvou, tupované i rozmývané, jako u skříní z Volarska. V jejich místním sousedství následují, postupně do světlé bary rozmyté, nebo žíhané valéry, ale i šikmé dílkování, rozvržené takže navozuje dojem záře plynoucí od středu za polem. Tak jsou zdobeny rámy polí skříní Volarského typu. Květinový a svorkový motiv (viz) v pásech rámů známe z nábytku z Milevska a Sedlčanska. Složitější variantu pásového rámu přejala nábytková lidová malba z biedermeieru. Ten se v rozích překrývá a vytváří tak čtverečky, plošky poskytující místo pro další ozdoby. (obr.k) Jsou to kolečka, trojúhelníčky, kvítka, hvězdičky apod.
Nejvýraznější krajovou variantu těchto pásových rámů nacházíme na Plzeňsku. Na truhlách a skříních jsou to šablonou malované pásové rámy, kde se jejich krajní linky v polovinách šířek a výšek ilusivně, oblouky, proplétají s protější stranou. S jednoduší variantou pásového rámu, v rozích tvořící čtverečky, se setkáváme příkladně na lidovém nábytku ze Soběslavska. Čtverečky jsou zde od pásů odlišeny často jen jinou barvou. Podobně na truhlách z Prostějovska. Na Uherskohradištsku, jsou pak ve čtverečcích a pásech malovaná drobná kvítka.
Samostatnou endemickou  signifikantní variantu výzdoby pásového rámu vytvořili malíři v truhlářských dílnách Mohelna. Je to  rám uvnitř s rozvilinovou vlnovkou v typických červených a žlutých barvách.
Nakonec dlužno dodat, že existuje nemalá skupina malovaného nábytku, kde na fondu chybí rámovaná pole. Zdobný motiv je na fondu malován na tupo bez rámování. Malbu nezasazenou v rámech najdeme převážně na truhlách na Moravě ( viz ). Pravděpodobně zde doznívá starý vliv osmanské zdobnosti, převzatý z kobercových vzorů.
.
Rám se svorkovým motivem viz heslo svorkový motiv
.
Rám v podobě dvoulistu a čtyřlistu viz heslo čtyřlist
.
Rám v podobě malované stuhy viz heslo stuha.
.
Reiterkasten, Reitertruhen viz heslo jezdec
.
Réva, révový list viz heslo hrozen a révový list.
.
Roh hojnosti,
motiv vyskytující se nejvíce na lidovém nábytku z  Pojizeří a Vrchlabska na konci 18. a v prvé polovině století 19. Je přebírán ze slohového prostředí baroka, rokoka, klasicismu a biedermeieru. Od antiky je chápán jako prosperitní symbol a symbol štěstí  a hojnosti. Na lidovém nábytku se dále nerozšířil a proto nevytvořil typické krajové kánony. Ze jmenovaných oblastí jej známe podobně jako u váz, nebo košíčků (viz), jako místo z kterého vychází květinový motiv. Oproti klasickému znázornění z rohu nevychází ovoce ani jiné plodiny. Obyčejně má tvar prohnutého rohu. Tvoří vpravo, nebo vlevo prohnutý oblouk dole zakončený kroužkem, nebo jen do protisměru ohnutou špičkou. Stěny rohu jsou často malovány jako patra navazujících prstenců, naznačující jeho kýžené, dlouhodobé a každoroční přírůstání. Bývá též ovinut stuhou, nebo je i jinak ozdoben.
Viz další příbuzné symboly, heslo strom života , čtyřlístek,
.
Rokaj,
z francouzského rocaille, česky též mušlovec. Je to zdobný útvar převzatý do výzdoby lidového nábytku z rokokového slohu. Vyskytuje se v malé míře na vyřezávaných opěrkach židlí s nakročenými nohami, na malovaných skříních Semilska, skříních a truhlách ze Sudet a na malovaných paravánech. Z forem převládá jednoduchá málo zdobená rokaj. Na lidovém nábytku nezdomácněla. Je prvkem dokládajícím silný slohový dekorační vliv. Takto zdobené kusy již stojí na hranici mezi slohovým a lidovým nábytkem. Viz též heslo kartuš.
.
Rozeta viz heslo růže šípková, složená forma.
.
Rozvilina,
rozvilinový ornament přichází na náš lidový nábytek z renesance v podobě vlnovkových, nebo spirálově stáčených úponků květů, větví s listy apod. V průběhu 18. a v 19. století nabývá další formy. Především se napřimuje a přechází do vlnovky a přímky. Šířka a délka rozviliny se zásadně řídí podle plochy, kterou krášlí. Nacházíme ji jak na fondu (viz) a poli (viz), tak na pásovém rámu (viz) a pásovém poli . Vertikálně, na fondu rohů skříní ji spatřujeme jako vlnící se úponek. na kterém se v rytmu vlnek střídají lístky a kvítka. Obvykle počíná a končí dominantním květem. (viz obr. 1) Na horizontálách je často ještě navíc okrášlena jedním větším květem uprostřed, od kterého se zrcadlově pne na obě strany. (viz obr. 2) K uvedenému schématu přistupují různé odchylky a hlavně množství variant co do druhu malovaných květů, lístků, plodů apod.
.
Růže damascenská
perského původu, zvaná též stolistá. Přichází k nám i se svými symbolickými významy lásky přes Panonii z Islámu a ze západu s renesancí. V evropském lidovém prostředí tj. ve slovesném, písňovém a výtvarném projevu shodně představuje ženský milostný prvek. Je součástí květinových kompozic stromu života (viz). V průběhu 18. a 19. století se vyvinula do několika kanonizovaných podob. Na malovaném nábytku to jsou :
-"Vosí hnízdo", podání z mírného nadhledu, vymezené kruhovou linkou s několika soustřednými kroužky kolem excentrického středu (viz obr. 1) , nebo jeho rozmytá podoba (obr.2,3) . Často tvoří v kruhu věnec (viz). Často se vyskytuje ve variantách se třemi až pěti okvětními lístky připojenými vně na okraji (viz obr. 2). Dále pak ve zjednodušené formě, kde z "vosího hnízda" zbývá jen jedna třetina se stopkou a stonkem. (viz obr. 3) Kánon "vosího hnízda" je obecný pro české i německé etnikum.
-"Zelná hlávka", je podávána z mírného nadhledu, nebo z boku. Je vepsána obvykle do elipsy se dvěmi, třemi soustřednými elipsami kolem středu květu. Zbývající plochu vyplňují okvětní lístky svou skladbou silně připomínající listy hlávky zelí.(viz obr. 4) Zjednodušenou formu představuje květ malovaný z boku a bez středu květu. (viz obr. 5) Tento kánon upomíná na rokokové předlohy.
Častou variantou malby damascenské růže v kánonu hlávky zelí je podoba známá z nábytku na Moravském Horácku, Třebíčsku, v Mohelně, Hlinsku i jinde. Zde kruhový květ, jehož okraj zdobí čtyři a více okvětních plátků, má vepsané jakoby "oko", otočené o 45 stupňů užším koncem dolů. (viz obr. 6) Podstatně jednodušší tvary patřící ke kánonu hlávky zelí nacházíme na lidovém nábytku severních Čech v prvé třetině 19. století. Květ stolisté růže je znázorněn jednoduše elipsou kde plochu v dolní části zaplňují dva čtvrtobloučky, které mají společný počátek v nejnižším místě elipsy, na kterém těž bývá dolů nasazen stonek. (viz obr. 8)
Rozvoj této jednoduché varianty spočívá v přidání oblouku klenoucího se nad oběma čtvrtobloučky, případně dalšího oblouku pod elipsu. z kterého dolů vychází stonek. (viz obr. 9) Ve stejné době na lidových skříních a truhlách z dílen v Pojizeří nacházíme jiný a bohatší rozvoj výše popsané varianty. Do elipsy až kruhu jsou stejně do spodní časti malovány dva k sobě ¨přivrácené čtvrtobloučky, které jsou s malým odstupem zopakovány o něco výše. Nad nimi do vrcholu je plným malovaným oválkem znázorněna koruna květu. Kolem květu je malovaný límec ze čtyř, pěti, nebo šesti okvětních lístků. (viz obr. 10) Mezi varianty kánonu "hlávky zelí" mající vzory ve slohových předlohách rokoka můžeme  ještě přiřadit mřížkovou formu a formu tří obloučkových polí oblíbených na lidových skříních z  Hlinecka z 1. poloviny 19. století. V obou případech jde o elipsy v jejichž polích je v prvém případě malovaná zvlněná mřížka v podobě dvou "X" (viz obr. 11). V druhém případě řada tří obloučkových výsečí se střední nejvyšší.(viz obr. 12)
Zcela samostatné varianty vycházející z hlávkového kánonu představují šablonou malované květy damascenské růže známé ze Slezska. Šablona dělí květ na šest segmentů kruhového okvětí a na tři středové. Okvětní lísky sestávají z nejmohutnějšího dolního, výše po stranách z dvoulísků, nad nimi ze dvou trojobloučkových a nahoře z jednoho dvouobloučkového lístku. Dolní polovinu středu květu vyplňuje srdce s kalichovým lístkem po každé straně. Zbytek plochy nad nimi zaplňuje rukou domalovaná mřížka. (viz obr. 7)
Kánony "vosí hnízdo" a "zelná hlávka" jsou obecné pro lidové výtvarné umění, takže je nacházíme na lidovém textilu, obrázcích na skle, keramice apod. Jsou v některých variantách obecné pro slovanské i německé etnikum a proto je nacházíme i v sousedních státech. Viz též heslo poupě.
.
Růže šípková
na rozdíl od damascenské (viz) je domácího původu a proto se s podobou jejího květu setkáváme v Čechách již v ranném středověku. V lidovém prostředí však má shodný symbolický obsah tj. znamená lásku a v komposici ženský prvek, ale i lásku manželskou. V křesťanství znamená červená růže obecně lásku Boží, Krista, Panny Marie, nebo mučedníky pro víru. Šípková růže byla přijata do erbového znaku pánů z Růže. Tato grafická předloha spolu s dalšími variantami přešla do novověku a stala se majetkem nejen vysokého, ale i lidového umění. Na lidovém nábytku ji nacházíme v těchto kanonizovaných podobách:
- "základní" je shodná s jednoduchým erbovým znakem. Okolo kruhového středu květu je pět shodných okvětních plátků, na vnějším obvodu mírně prohnutých dovnitř. Varianty tvoří čtyř i šesti plátková provedení. Dále okvětní plátky s obloučkovým okrajem, s čárkami uvnitř a množivými prvky mezi nimi. (viz obr. 1)
- "složená" forma představuje popsanou základní, položenou na shodný, ale o cca. třetinu větší květ pootočený o polovinu okvětního plátku. Varianty představují další, 2-4 pootočené i nepootočené vrstvy vždy o něco větších spodních květů. Okvětní plátky nejspodnějšího květu mívají mezi sebou množící výhonky. (viz obr. 2)
- "mřížková" forma vychází ze základní. Kruhový střed květu je vyplněn horizontální, nebo o 45 stupňů pootočenou mřížkou. Jde o rokokovou přejímku mřížovaných polí, případně o souvislost s granátovým jablkem. Další varianty se shodují s popsanými. (viz obr. 3)Viz též heslo poupě.
- "vinná růže" má ustálenou formou malby okvětních lístků polo otevřeného květu. Vpředu jsou malované tři velké a vzadu malé okvětní lístky. Tato forma je společná malbě na polí skříní, misníků a truhel v dílnách Vrchlabska 1/3 19. století a postuluje tento zdobný typ.
.
Růže ve věnci
Věnce z růží malované na lidovém nábytku upomínají na růžencové slavnosti, které jsou součástí Mariánského kultu. Mariánský kult,  oživený v Evropě opět v době baroku, tak v podobě malovaných věnců růží najdeme jak na lidovém nábytku v Čechách, tak i na Moravě. Tento katolický vliv je nejzřetelnější v zesílené podobě v komposici věnce růží a Panny Marie. Viz též hesla Panna Marie , Srdce Panny Marie a věnec
.
Řetěz
na některém malovaném lidovém nábytku ze středních Čech tvoří pásy pod římsami, nebo rámy kolem polí (viz). V lidovém podání má řetěz ochrannou funkci. Mnohonásobnost článků umocňuje ochranný a zábranný účinek. Souvisí též s principem zmnožení (viz). To, co je řetězem spojeno, je chráněno. Představuje též vztah svázanosti, manželského pouta, nebo u křesťanů pouta mezi nebem a zemí.
.
Semeno, semínko, viz hesla Granátové jablko, Tulipán
.
Skřih viz heslo súsek
.
Slunce a hvězdy,
motivy slunce a hvězd souvisí se starým pohanským kultem uctívání slunce a hvězd. Jsou tradovány na pazených karpatských súscích i na některých súscích z Valašska, Těšínska i dále z Čech. Dochované jsou z 18. a 19. století. Představují je zdobné formy uspořádané v kruhu vystrouhané pazníkem. Viz heslo pazená výzdoba a kapitolu o pazené výzdobě. Obvykle vytvářejí uvnitř kruhu čtyř, šesti, nebo osmicípou hvězdici. Cípy představují sluneční paprsky. Takto komponované kruhy jsou rozvrženy na přednice, víka a boky súsků v počtu od jednoho na středu, po celou plejádu v ploše. Menší představují hvězdy tj. zástupný symbol života člověka. Množství těchto hvězdic představuje kýžené zmnožení potomstva, tedy plodnostní symbol.
Shodný symbolismus jako u súsků nacházíme i na slámou polepovaném nábytku střední Moravy. Slunce a hvězdičky na policích a koutních skřínkách představují členy rodiny, případně kýžené zmnožení potomstva. Viz též heslo hvězda.
.
Sonntagberg viz heslo Trojice sv.
.
Srdce
v představách našeho lidu sídlo duše, lásky a milostného citu. Srdce je na lidovém nábytku malováno, vyřezáváno i vykládáno. Srdce se svým symbolickým obsahem je přejato do lidového projevu z renesance a v průběhu dalších tří století je nezměněně chápáno v celé Evropě. Je zobrazováno většinou plošně z čelního pohledu. Je základem pro další rozvoj kompozice tj. vyrůstají z něho lístky a  květy,  které jsou součástí stromu života tedy symbolizují rodinu, otce, matku a děti. (viz obr. 1)V základní sestavě tedy dominující tulipán, po stranách růže a poupata. (viz heslo strom života, ornament)
- " Srdce řezané pilou" představuje milostné trápení, nebo konec milostného vztahu.
- " Hořící srdce", nebo též planoucí je prvek přejatý z křesťanské symboliky označuje člověka hořícího pro víru i lidskou lásku. Souvisí též se symbolem srdce Páně a srdcem Panny Marie (viz) . Obdobně u srdce se svatozáří, trním a křížkem.
- "Srdce s vepsaným sluncem" (viz heslo den a noc) a měsícem, frekventované od konce 18. století do padesátých let století 19., vyjadřuje na      nábytku objednávaném k svatbě přání trvalé lásky, doslova ve dne i v noci a trvalého svazku v dobrém a  zlém. Podobně u srdce malovaného zpola  odstínem tmavším a zpola světlejším. (viz obr. 2)
- "Srdce s hřeby" v kombinaci s trigramem, viz obr. a heslo IHS.
- "Srdce s kotvou" a křížem, viz obr. a heslo kotva.
- "Srdce jakožto jednobarevná plocha" vyplňující na čelech truhel větší část obou ploch obdélných polí se vyskytuje na truhlách v jižních Čechách zejména na Prachaticku.
.
Srdce Páně a srdce Panny Marie,
v obou symbolech uctívá katolická církev prostřednictvím Ježíše Krista a Panny Marie Boží lásku. Začátky uctívání touto formou leží ve středověku. Oživení tohoto způsobu uctívání spadá do 17. a 18. století. Původ tohoto kultu vychází ze zjevení Marii Markétě Alacoque roku 1674. Tento kult byl dále podpořen stanovením pevného data svátku a to na druhou neděli po svátcích sv. Ducha. Následující den pak má svátek Srdce Páně. Srdce Ježíšovo  je ovinuté trním s plameny a křížem. Srdce Panny Marie rovněž plane a je ovinuto věncem růží. V lidovém umění se tato forma uplatňuje na obrázcích na skle, v poutní grafice a ve stejné podobě na malovaném nábytku ze Šumavy.
V obou případech jsou znázorňovány polopostavy uvedených světců s rukama držícíma v trní, nebo v růžovém věnci zraněné hořící srdce. Tyto párové motivy, které přecházejí na horní pole lidových skříní a přednice truhel snad i s pomocí šablon na podmalby, byly malovány, s největší pravděpodobností, přímo malíři obrázků na skle. Nábytek s uvedenými motivy, stejně, jako s motivy Jeníčka a Ježíška, (viz) nacházíme na české i bavorské straně hranice.
.
Stínování ohněm, nebo též připalovaná intarzie,
výzdobná technika užívaná na intarzovaném nábytku. Kousky intarzie, dýhy jsou vkládány do vařící fermeže, nebo ohněm rozžhaveného písku na dobu než se
okraje, nebo celek opálí. Ty pak přecházejí z tmavohnědé až do černé barvy. V intarzované ploše se takto upravenými kousky dosahuje stínování, které vede k výslednému plastickému dojmu. Na lidovém intarzovaném nábytku byly takto stínovány rohy a pásy rámů, větrníčky, listy, okvětní lístky, ptáci a další výzdoba.
Viz též heslo Intarzie
.
Strom života
symbol rodu, běhu života, střídání ročních dob, znovuzrození a obnovy života. U přírodních národů je strom posvátný, je místem kde přebývají božské bytosti. Obecně i v lidovém podání znázorňuje symbolicky rod, zakladatele rodu, co kmen a rodinu s jednotlivými svými členy, co větve a výhonky. Podobně byly malovány rodové genealogie. V průběhu 17. století, vlivem renesance, dochází k přenesení tohoto symbolu na květinu, nebo na kytici ve váze. Ta zachovává i nadále minimalizované genealogické znázornění rodiny a jejího kýženého pokračování. V některých krajích, kde tato proměna probíhala pomaleji, pozorujeme motiv stromu života v jeho staré podobě ještě v 1. polovině 19. století. Příkladně na Šumavském Podlesí, na Náchodsku, nebo na Vysokomýtsku (viz obr.) a Pelhřimovsku. Strom zajišťoval v lidové víře zdar, zdraví a sílu. Jde s určitostí o jeden z nejstarších dochovaných symbolů, jak na lidovém nábytku, tak na keramice a textilu. Tento symbol patrně ještě souvisí s dávným obecným, kmenovým uctíváním stromů. Jeho plodnostní význam na našem lidovém nábytku ještě zesiluje velmi časté milostné spojení stromu a ptáka (viz). Ptáček držící strom života v zobáčku, nebo sedící na větvích stromu života, ptáček na větvičce apod.
Samostatný symbol života, životní dráhy, nitě života, imaginačně odvozeného od předení, představuje v biedermeieru přeslice s vřetánkem. Tento zástupný symbol života byl zobrazován jako přání dlouhého, případně vyléčením prodlouženého života. Dlouhý život pak souvisel s pevným zdravím jehož zástupným symbolem byl od starého Řecka had ovíjející hůl, nebo kalich života.
Viz též hesla architektury, karafiát, košíček, květináč, kytice, narcis, ornament, pták, svatba, tulipán a váza.
.
Stuha
zdobný motiv převzatý z rokokové dekorace byl velmi brzo uplatněn v lidovém textilním umění a na malovaném nábytku. Nábytek zdobený malovanou stuhou, pentlí, mašlí apod. nacházíme na datovaném lidovém nábytku již v poslední čtvrtině 18. století. Vedle bíle, červeně, hnědě, zeleně, žlutě i zlatově malovaných jsou též intarzované a vyřezávané a jsou i v podobě mašle, co samostatné nástavce na římsách skříní. Nejčastější motiv přežívající do 20. století je stuha v podobě ozdobné mašle svazující květiny v dolní části stonků. Takové nacházíme malované na mnoha skříních a truhlách volně na fondu, jako na Liberecku (viz obr. 2) , nebo v polích, jako na Písecku, na Moravském Přerovsku. (viz obr. 4), nebo na Vsetínsku.
Další velkou skupinu tvoří stuhy svázané do mašlí a pomyslně na kruhu zavěšené v horní poloze na fondu. Svými dolními konci rámují, obepínají a vymezují zdobné pole. Takové známe ze skříní a misníků z Podorlicka. Jiné volně na fondu v několika bodech zavěšené a prohnuté jako girlandy malovali truhláři na skříních na Jablonecku. Pomyslně zavěšené jsou též mašle malované na skříních v dílně V. Hořejšího v Sobotce. Konce pentlí nesou proutěné košíčky s květinami. (viz obr. 3)
Poslední skupinu, bez vázací funkce, tvoří stuhy malované rádoby z dekoračního důvodu. Jsou stáčeny do mašlí se dvěmi až pěti oky a jsou umisťovány zpravidla mimo zdobná pole. U skříní z horního Pojizeří je nacházíme nad horním polem dveří.(viz obr. 1) Stuha hlavně v podobě mašle je jedním z mála zdobných prvků na lidovém nábytku, který svým vnitřním významem zastupuje obdarovací funkci. V lidovém rčení "dát vázané" znamená někoho obdarovat darem pěkně zavázaným s ozdobnou mašlí. Lidový nábytek funkci daru plnil. Doklady o darování v podobě věnování psaných přímo na skříně, známe od již zmíněného truhláře V. Hořejšího ze Sobotky, ale i odjinud.
.
Světadíly viz heslo alegorie jaro, léto, podzim, zima.
.
Súsek viz též hesla pazená výzdoba, slunce a hvězdy, hvězda, větrná růžice
.
Svatba
fenomén dotýkající se osobního, rodinného, společenského a náboženského života. Odtud je reflektována výtvarnou sférou. Ta je dále ovlivňována pohanskou a křesťanskou tradicí. Zastupuje v sobě symboliku počátku a konce, života a smrti, zrození nového života a příslib pokračování rodu, spojení mužského a ženského principu.
V křesťanském podání pak spojení pozemského a nebeského. V lidovém výtvarném projevu představuje vrcholné téma a úzce souvisí s láskou a věrností a s jejími symboly. Ve srovnání s ostatní obřadností je svatba co do četnosti na lidovém materiálu nejfrekventovanějším, co do forem nejrozmanitějším a co do výpravnosti nejbohatěji zobrazovaným tématem. Na lidovém nábytku zhotovovaném ke svatbě, stejně jako v ostatních druzích lidového umění je svatba zpodobována především párovými symboly zastupujícími novomanžele. Nejčastěji dvěmi malovanými srdci, dvěma ptáčky, dvěmi hvězdami a malovanými páry. (viz hesla srdce, ptáček, hvězda, architektury) Dále samostatnými symboly jelenem a honem na jelena (viz), srdcem s vepsaným sluncem a měsícem, stromem života a zmnožením. (viz příslušná hesla) Svatba také zahrnuje věno a spojení majetků novomanželů, jak vidíme na skříni ze Železnobrodska, ale i jinde.  Na nábytku svatbu dále upomínají letopočty, doprovodné texty a červené a zelené barvy fondů. Samostatnou skupinu tvoří nábytek z Chebska z 2. poloviny 19. století, kde dominují tzv. "drancovní truhly". Na jejich přednicích a na víkách jsou malované autentické výjevy ze svateb, vrchovaté drancovní vozy, veselky v hospodě, zastaveníčka apod. Na křeslech s figurálním brlením područek jsou vyřezávané postavy svatebčanů.
.
Svorkový motiv
v lidovém umění oblíbený, často užívaný ve venkovské architektuře a na lidovém nábytku. Tento výzdobný prvek byl přejat z barokní architektury. Na lidovém nábytku je znám jako řezaný, vykrajovaný, malovaný a v malé míře též intarzovaný. Nejstarší doklady tohoto motivu na lidovém nábytku jsou doloženy od poloviny 18. století u skříní na tzv. prkenných nohách, kde se uplatnil na čelní, boční i skosené straně jako ozdobný výkroj. Základem svorkového motivu je esovka, kde je k libovolnému konci zrcadlově připojena další esovka. Rozvrh této výzdoby je přísně osový tak, že počet esovek je zpravidla sudý. (Viz obr. 1) Rytmus setkávání konců esovek tvořících tzv. svorkový motiv je dále oživován různým průběhem vln esovek. Tím, že se jednotlivé vlny zkracují, nebo prodlužují. (viz obr. 2, 3) Pěkné varianty pak tvoří svorkové motivy přerušované vkládanými prvky. (viz obr. 4) Svorkový motiv se nejvíce uplatnil v konkávním i konvexním provedení na spodních hranách opěradel lavic, zábradlí polic, čel postelí, nad pultem pod horními dvířky misníků a jinde. Samostatně, nezávisle na výřezu do dřeva pak vystupuje jako zdobný prvek malovaných rámů (viz) na truhlách a skříních z Milevska a Sedlčanska i odjinud.
.
Šablonová malba
oproti malbě z volné ruky zjednodušuje a zrychluje malbu. Byla využívána ve stále větší míře na lidovém nábytku od poloviny 19. století. Pěkné doklady šablonové malby v naší sbírce představují truhly z Vrchlabska a nábytek z Těšínska. V původní formě slouží na rozvržení a přenesení dekoru na zdobenou plochu, která je dále volnou rukou malována. V pozdější formě slouží k vlastní výzdobě jednoduchým přetřením šablony příslušnou barvou. Rukou se pak provedly jen malé doplňky a opravy. K uvedeným účelům byly užívány šablony papírové, dřevěné, plechové a šablony z kůže. Ty byly vystřiženy, vysekány, nebo vyříznuty a obmalovány, nebo v ploše vyříznuty a vymalovány.
.
Šavle viz hesla architektury, jezdec
.
Šeps, šepsování,
obecně úprava plátna pro malbu. Pro malbu na dřevo olejovou i vaječnou temperou (viz)  se používá křídový i sádrový šeps. Podobně jako u polychromovaných plastik, ploch pod zlacení, deskových obrazů a  ikon se i pole pro malbu  na nábytku zvláště pečlivě připravovalo. Na hladce vybroušenou dřevěnou desku napuštěnou fermeží se nanáší tenká vrstva plavené křídy rozmíchané v řídkém klihu. Její povrch se několikrát přebrušuje pemzou a znovu nanáší, až do dokonalé roviny. Malbu na šepsová pole prováděly truhlářské dílny v Pojizeří na Chebsku i jinde. Malbu na šepsovaná pole poznáme snadno, když  na porušených místech zejí trhlinky.
.
Štěstí viz heslo roh hojnosti, čtyřlístek
.
Švabach - ( viz ) heslo písmo
.
Tauzura
vedle intarzie (viz) a vylévání olovem je další zdobnou technikou se kterou se setkáváme v lidovém umění. Tauzování, též taušování  je vbíjení stříbrného, mosazného, bronzového drátu do dřevěného povrchu. Na něm vytváří rostlinný ornament, jména, iniciály, letopočty apod. Technika přejatá z Orientu, k nám byla zprostředkována Osmanskou kolonizací Panonie. Byla uplatněna zejména na pažbách pušek a pistolí. Postupně užívána též na výzdobu šperkovnic, rychtářských práv (ferulí), roubíků na uvazování povřísel a na předmětech osobní galanterie.
V menší míře ji nacházíme též na lidovém nábytku zejména na selských židlích.
.
Tempera,
z latinského temperare  = míchat. Tempery, neboli pojidla k hotovení barev na polychromovaném lidovém nábytku mají čtyři podoby:
kaseinovou - připravovanou smíšením tvarohu ze sbíraného mléka a vyhašeného a vyzrálého vápna a obarvenou minerálními pigmenty. Na okrovo  hlinkami, na černo sazemi ze šišek, a p. , nebo organickými pigmenty získanými macerováním a vařením  plodin. Na modro borůvkami, na hnědo ořechovými slupkami, ale i živočišnými pigmenty, jako volská . krev, kterou se barvilo na tmavočerveno. Obvyklá příprava kaseinové tempery vyžaduje 1kg. tvarohu, do kterého se zamíchá hrstka vápna. Po zlikvatění se směs emulguje přidáním fermeže. Dle potřeby se ředí vodou.
Kaseinové barvy jsou malíři, dle způsobu práce s nimi, zvané jako "dlouhé". Na rozdíl od pastozních "krátkých " olejových barev. Kaseinovými barvami  se snadno vyplňují velké plochy, jejich duktus po naředění může být i stékající. Dřevo musí být před malbou natřeno fermeží, jinak vstřebá kasein a barevný pigment nedrží. Má vynikající krycí vlastnosti. Po zaschnutí je vodovzdorná. Silná rychle zaschlá vrstva praská. Barevná tupost se zmírňuje posledním krycím nátěrem fermeží (viz), nebo včelím voskem. Následně vyleštěné plochy získají hloubku, lesk a zlatavý nádech.
olejovou - lněný olej, někde i makový je smíchaný s přírodními anorganickými, organickými i anilinovými pigmenty podobně jako u kaseinové tempery. Dřevěná plocha musí být před malbou  napuštěna fermeží a rovněž poslední nátěr je prováděn fermeží.
vaječnou -  ze směsi žloutku vody, lněného oleje s příslušným přírodním pigmentem dodávajícím  barvu. Technologie přejatá z malířství. K přípravě se užívá žloutek slepičího vejce, stejný objemový díl oleje a dva objemy vody. Vše se řádně protřepe. Přidáním vody a oleje je vaječná tempera řidší. Po zaschnutí je vodovzdorná.
klihovou - do řídkého teplého klihu se přidávaly přírodní pigmenty, hlinky, anilinové barvy apod. Touto temperou se též v hnědých odstínech fládrovaly fondy (viz) nábytku. Řídký, transparentní klih, tedy bez přídavku pigmentu, se používal na lidovém nábytku a i dále v lidovém umění k lazurování povrchů.
Vedle popsaných temper se používaly v malé míře ještě pivní tempera připravovaná odvařením vody a oslazením zbytku a tempera připravovaná z pšeničné mouky, která vznikala vařením ve vodě na  řídký škrobový maz.
Viz též hesla lazura, šeps a kapitolu 25.  Malířské techniky.
.
Terezie sv.
(Ávilská) karmelitánka, patronka Španělska. Její atributy jsou šedavý hábit, kniha s pérem (autorka řeholních a mystických spisů), planoucí srdce s IHS, holubice. Legendou je spojována s Pražským Jezulátkem. Věřící se k ní v modlitbách obracely při nemocech srdce a hlavy. V lidovém prostředí ji můžeme spatřit na jarmareční grafice, na podmalbách na skle a ojediněle na lidovém nábytku.
.
Trní
bodliny, ostny a tomu podobné útvary malované co rámy či součásti centrálních motivů, mají ochránit a odehnat pichlavým, řezavým, nebo bodavým účinem zlé moci. V lidovém podání zkušenostní přenos z bodláčí, jalovčí, šípku, nebo hlohu. Místa porostlá těmito rostlinami a často využívaná co ploty,  znemožňují přístup a chrání majetek od škody. Stejnou funkci tj. odhánění zla mělo některé domácí nářadí, jako hrábě, hřeben, jehla, nebo vidle. Na lidovém malovaném nábytku se trní uplatňuje jako rám (viz) zdobných polí. V křesťanském podání souvisí trní s trnovou korunou Ježíše Krista.(viz)
.
Trojice sv.
svatá, Bůh Otec, Syn a Duch svatý. Na Šumavském lidovém nábytku zobrazován obvykle ve věnci na oblacích. Kristus s křížem v ruce vedle Bůh v biblickém rouchu s bílým vousem a nad nimi Duch svatý zobrazovaný jako letící holubice  ve svatozáři. V jednodušší podobě je sv. Trojice zobrazována jako trojúhelník s okem uvnitř a se svatozáří kolem. Na lidovém malovaném nábytku ze Sudet nacházíme motiv Trojice přejatý z oltáře poutního kostela Nejsvětější Trojice v Dolnorakouském .Sonntagberku. Toto místo nad Dunajem bylo cílem i zastavením poutníků z jižních Čech do Maria Zellu. Trojice je na lidový nábytek malována jako zástupný oltář a symbol přítomnosti Boží v obydlí. Nejčastěji ji nacházíme na křídlech dveří skříní, misníků a na přednicích truhel. Na malovaných nebesích postelí je často jen letící holubice sv. Ducha. Na skříních  z Poličska  jsou pak zjednodušeně, pod římsami  jen do srdcí prostě vepsaná slova "Pan Buch".
.
Trigram viz heslo IHS
.
Třapec viz heslo čabraka
.
Tulipán
Je nutno předeslat, že zpodobení tulipánu na všech druzích materiálu prošlo vývojem od antiky přes Orient do renezance. Jak jej zachytily v kánonizované podobě textilní vzorníky "Modelbuch Von unterschiedlicher Art der Blumen" z roku 1676 , tiskem v Norimberku si prohlédněte zde. (viz) Dodávám jen, že malba tulipánu na lidovém nábytku si zachovává tyto základní tvary.
Tulipán v lidovém symbolickém podání zastupuje mužský prvek. V komposici stromu života (viz) je dominantním květem. Do lidového umění, obdobně jako do vysokého, vstupuje v době renesance, jako důsledek tzv. "tulipomanie". V lidovém prostředí, měl též nezávislou předlohu v grafickém znázornění vidlí. Získal ji tzv. procesem vegetabilisace (viz), tj. zpodobením hospodářského nářadí květem.
- "Tulipán vidlového kánonu" představuje květ podobný trojzubým vidlím, kde krajní konce vidlin jsou vytočeny ven. (viz obr. 1.)
Další variantu představuje zmnožení na pět vidlin. (viz obr. 2) Vegetabilisace zmnožené varianty spočívá ve spojení vrcholků vidlin a doplnění do obrysu tulipánu. (viz obr. 3) Tento typ je dochován na lidovém nábytku od konce 18. století např. z Kaplicka a jižní Moravy.
- Nejrozšířenější kánon malby tulipánu na lidovém nábytku je tzv. "typ zvoncovitého kalichu". Květ znázorňovaný z boku ve dvou variantách sestává vždy z tříplátkového květu. První variantu představuje květ, kde střední okvětní plátek je představen bočním (viz obr. 4.) (viz). Druhá, kde střední plátek je zakryt bočními. (viz obr. 5.) Střední okvětní plátek prvé varianty bývá též pod vlivem lidového baroka vyplněn mřížkou. (viz obr. 6) Popisované varianty jsou dále rozšířeny o podobu, kde střední okvětní plátek je vyšší než krajní.( viz obr. 7 a 8) (viz)
- "Kánon odděleně malovaných okvětních plátků". Podobně jako předchozí kánony doložené od konce 18. století, je tento znám ze severu Čech, Lužice a Slezska. Tříplátkový květ je malován se zřetelnými odstupy. Střední plátek bývá kapkovitého tvaru. (viz obr. 9.)Varianty tohoto typu mají mezi plátky vložené tyčinky. (viz obr. 10) Všechny uvedené kánony malby tulipánu jsou dále doplňovány na vrcholu, mezi lístky tzv. zmožením (viz). Jsou to tyčinky, klikatky, čárečky apod.
- "Tulipán podkovového kánonu". Vedle výše uvedených kánonů malby tulipánu je na východní Moravě znám další vegetabilizační kánon. Opisuje  tvar podkovy která má na středu malovaný oválný okvětní lístek. Pole lístku i podkovy je poseto světlými body symboly semene, kýženého pokračování rodu.
Výše popsané kánony zpodobení tulipánu jsou obecné pro další druhy lidového umění. V textilu jsou to převážně vidlové kánony obr. 1 až 4. Na podmalbách na skle pak kánony na obr. 4 až 10. Vzájemné prolínání, tvarové ovlivňování a přejímky mezi jednotlivými materiály byly dříve zcela běžné. Omezovaly je převážně jen odlišné techniky provedení. Pro srovnání  uvádím podoby tulipánu, jak je zachytila Vlasta Svobodová na lidovém textilu na Brněnsku.
Z výše popsaných základních kánonů vychází bezpočet krajových variant násobených dobou. Příkladem poslouží akvarely zachycených vzorů Aloise Melichara (1841-1907) z Benešovska. Nahlédněte na některé, které jsou v práci obsaženy.
.
Turkomanie - turek, turecký jezdec, viz heslo jezdec.
.
Útěk do Egypta viz hesla sv.Josef a Panna Maria
.
Václav sv.
světec, patron Čech. Na lidovém nábytku zobrazen jako kníže v brnění s praporcem a štítem se svatováclavskou orlicí. Na skříních a misnících z Pojizeří je malován v horních a středních polích dveří, obvykle s patronkou České země sv. Ludmilou (viz). Na plátnech paravánů je malován na samostatném dílu shodně, jak uvedeno, v oválné obdélné, nebo rokajové kartuši (viz). Viz též heslo orlice.
.
Váza
Vázy nacházíme na lidovém nábytku od renesance. Jsou dalším článkem ve vývoji květinového ornamentu odvíjejícího se od základní formy, stromu života (viz). Váza je na lidovém nábytku komponována na střed spodní části zdobeného pole. Podle doby ve které kus vznikl, nacházíme jejich příslušnou formu. Jsou frekventovány ve formách baroka, empíru, a biedermeieru. Pro lidovou malbu na nábytku je však příznačný časový přesah. Takže některé tradované formy, v určitém kraji, jsou pro svou oblíbenost užívány ještě v následujícím slohovém období. Proto bývají někdy zavádějícím měřítkem pro určení stáří kusu, ale o to významnějším při určení jeho původu. Obecně lze uvést, že na lidovém nábytku se tradují nezávisle na období tři formy váz se svými variantami. Kalichová s různými stupni, prstenci a ozdobami nožky (viz obr. 1). Vázy ve formě mísy na nožce (viz obr. 2) a vázy džbánového tvaru o různém průměru hrdla, břicha a nožky (viz obr. 3). Nejčastější varianty všech zmíněných forem tvoří ouška, nebo ucha nasazená vždy symetricky po stranách vázy, obyčejně esového tvaru. Signifikantní pro určení a zařazení jednotlivých krajových nábytkových typů se staly vázy na šumavském nábytku "váza hruškového tvaru", na Děčínsku a Českolipsku nábytkový typ "stínovaných váz", Litomyšlský typ "vázy s volutovou patkou", nebo Poděbradský typ "kulových váz".
.
Veduta viz heslo architektury
.
Veronika sv.
podle legendy rouškou setřela pot z Kristovy tváře, když nesl kříž na Kalvárii. Jméno Veronika je odvozeno od "vera ikon"(pravá podoba - Kristova). Na lidovém nábytku je malována jak ukazuje roušku s obtisknutým Ježíšovým obličejem. Na truhle z Náchodska tento velikonoční motiv představují kartuše  ECCE HOMO a sv. Veronika. Viz též heslo Ježíš Kristus
.
Vegetabilisace,
v lidové výtvarné tvorbě princip odvození tvaru z různých předmětů do tvaru, formy, nebo znaku květu, úponku, listu apod. Často sloužilo za předlohu základního tvaru hospodářské nářadí jako vidle, hrábě, chlebové lopaty, ale i podkovy aj. Příkladně grafická podoba vidlí, nebo podkovy se tak považuje za výchozí tvar pro znázornění květu tulipánu. (viz)
.
Věnec
a věnečky na malovaném lidovém nábytku v českých zemích nacházíme ve větší míře až v prvé polovině 19. století. Nejčastěji jsou ve spojení s křesťanskými motivy. V jejich středech jsou malovaní světci, trigramy (viz) a mariogramy (viz). Takovéto věnce jsou převážně malované z růží, nebo vavřínu. Věnce z růží v uvedené době souvisí s růžencovými slavnostmi, kde čerpají své předlohy. Komposičně jsou věnce umisťovány takže u skříní zabírají horní zdobná pole dveří, u truhel obě pole na čelní stěně a zaplňují i pole boční. U postelí jsou malovány na čelech v párech vedle sebe a centrálně pak na nástavcích a nebesích.
Druhou velkou skupinu tvoří věnce malované z lístků na jejichž středu jsou malované květiny. Pod vlivem biedermeieru jsou věnce též zavěšovány na pentlích ilusivně přivázaných na vrcholy rámů. Častou variantu tvoří též věnce po čtvrtích přerušované vloženými květy. Komposiční zvláštnosti představují skříně z Poličska a Litomyšlska, kde květinový věnec je umístěn na fondu a obepíná křídla dveří. Motivicky představují věnce v lidovém podání, shodně s  obecnou antickou tradicí, oslavu ověnčením, dodání vážnosti a uznání.
V lidovém podání je pak dále věnec a věneček zástupným symbolem panenské čistoty a nevinnosti. Z lidové slovesnosti jsou  známá  rčení  "přišla o věnec", "má její věneček", "věnec za věnec " apod.  Jak  je  motiv věnečku malován v uvedené souvislosti je v naší sbírce dochováno na skříni z Pojizeří. Viz též heslo růže ve věnci
.
Věrnost, viz hesla hvězda, pták, svatba
.
Větrná růžice, viz heslo hvězda.
.
Vidle, viz hesla trní, tulipán, vegetabilizace
.
Vinný list, viz heslo hrozen a révový list.
.
Víra křesťanská, viz hesla světců, kříž, kotva, srdce.
.
Voják, viz heslo architektury, jezdec.
.
Vojtěch sv.
svatý, patron České země. Na lidovém nábytku zobrazován jako biskup v mitře s berlou. Někdy bývá doplněn o veslo a kopí, kterým byl sražen a probodnut. Na skříních severovýchodních Čech je umisťován v horních polích dveří. Na plátnech paravánů je malován shodně, na samostatném dílu, v obdélné, oválné, nebo rokajové kartuši.
.
Voluta
zdobný útvar nejvíce rozvinutý barokním slohem. Odtud přechází též na lidový nábytek. Latinsky volvare stáčet. Jedná se o dekorační zakončení linek, pásů apod. a to ozdobnou spirálou, zatočením, nebo stočením. Na lidovém nábytku ji pozorujeme na římsách skříní severovýchodních Čech, jako truhlářský zdobný článek i jako ozdobné zakončení malovaných stonků květů známé na truhlách ze Sobotecka. (viz obr.) Jako zdobný motiv na lidovém nábytku se dále nerozšířil a nevytvořil krajové kánony malby.
.
Vosk viz hesla barva, lazura, tempery
.
Vykládaný nábytek viz heslo intarzie.
.
Vzory na malovaném nábytku Aloise Melichara z Benešovska
.
Zdraví viz heslo Strom života
.
Zlatý řez
ve výtvarném umění, architektuře, u nábytku a jinde užívaný princip rozvrhu ploch u dvourozměrných i třírozměrných předmětů. Celkové, výsledné harmonie se docílí dodržením pravidla b:a = c:b , kde "b" tj. větší díl ku "a" celkové délce se má ve stejném poměru jako menší díl "c" ku většímu dílu "b". Tento harmonický poměr užívaný od antiky byl s největší pravděpodobností v lidovém nábytku užíván pouze podvědomě.
.
Zmnožení
jeden z nejčastěji užívaných plodnostních symbolů lidového výtvarného umění v českých zemích. Jeho základ zřejmě spočívá ještě v předkřesťanských kultech rodinné prosperitní a imitativní magie. Vyjadřuje přání plodnosti a rozmnožení budoucí rodiny. Nabýval v průběhu posledního tisíciletí různé jevové podoby. Na lidovém nábytku 18. a 19. století určeném ke svatbě, nebo daru z lásky, se vyskytuje v konkrétní, naznačené, nebo opakováním zesílené podobě.
-  Prvá konkrétní, nebo též tzv. "generační" podoba zobrazuje vždy jen květy. Příkladně růže spojená s tulipánem z jehož květu vyrůstá stonek s karafiátem (viz)a stonek s růžičkou (viz), případně poupata. Prvá generace představuje růži a tulipán = matka a otec, druhou pak karafiát = syna a růžičku = dceru. (viz obr. 1)
- Druhá podoba "zmnožení jen naznačuje". Vyskytuje se převážně u květů symbolizujících mužský prvek. U tulipánu a karafiátu vyrůstají z horních okrajů tzv. množivé prvky. Ty se různí kraj od kraje. Jsou to lístečky, výhonky, zpeřené okvětní lístky, nebo jen stylizované esovky či čárečky. (viz obr. 2)
- Třetí podoba "zmnožení opakováním". Na rozdíl od předchozích forem zmnožení se jistoty účinku dosahuje zesílenou formou. Násobením počtu motivů, jejich rytmizováním, větvením, zaplňováním pole ve středu, i v rozích. Plodnostní a ochranné funkce tak v ornamentu docházejí znásobení a pojmového zesílení. Příkladem pro zmnožení opakováním poslouží motivy ze svatební skříně z Poděbradska kde dva stonky s řadami zvonečků představují kýžené rozmnožení rodiny.
- Samostatný množivý prvek, pro svůj velký obsah zrnek, představuje v kulturní historii granátové jablko (viz).
Pěkné příklady zmnožení nacházíme na nábytku z Rychnovska, z Pojizeří a Vrchlabska.
V souvislosti s láskou viz též hesla architektury, barva, jelen, kotva, pták, pes, srdce, Srdce Páně
.
Zvoneček,
květinový motiv vyskytující se na lidových skříních a truhlách od konce 18. století hlavně v severovýchodních Čechách. Je malovaný samostatně, nebo na středech jiných květů. Patří mezi plodnostní symboly a proto ze středu jeho kalichu vyrůstá další generace kvítků a atributy zmnožení (viz). (viz obr.) Je častý i na dalších druzích nábytku pořizovaného ke svatbě.
.
Žíhání viz heslo fond
.
Život viz heslo Strom života