Táborsko

dle územněsprávního členění z roku 1854
okr. Milevský, Sedlčanský, Soběslavský, Mladá Vožice, Sedlec, Bechyně, Veselí nad Lužnicí

39.Sedlčanský typ svorkového rámu - na žlutavých, červených nebo zelených fondech truhel a na čtyř i šestibokých jednodvéřových skříních, obvykle dole se zásuvkou,jsou malována růžová, žlutavá, zelená, modravá pole ve dvojitém pásovém rámu. Signifikantní je vnější rám v polovinách délek stran, zúžený malovanými svorkami. Prostor za svorkami zdobí zpravidla tři květy růží malované často v kánonu vosího hnízda. Vnitřky rohů vyplňují čtvrtobloučky. U novějších variant jsou dále barevně dělené na třetiny. Vnitřní pásový rám vymezený linkami má obvykle rohové čtverce, dále dělené na tmavé a světlé trojúhelníky. Vlastní pole pak vyplňují stylizované květy růží, narcisu apod. volně, ve váze, nebo v košíčku. Podobně jako typ ratolestí v rámu, byl i typ svorkového rámu vyráběn v dílnách Milevska a Sedlčanska odkud se dále šířil do Čech.
Z datovaných kusů soudíme, že největšího rozmachu doznal tento typ ve 20. až 40. letech 19. století. Pěkné příklady typu svorkového rámu najdeme mimo jiné v několika exemplářích v Městském muzeu v Milevsku, v Městském muzeu v Sedlčanech, v Muzeu vesnických staveb středního Povltaví na Vysokém.Chlumci, v Berounském muzeu i ve Středočeském muzeum v Roztokách u Prahy, a v Muzeu Podblanicka ve Vlašimi. V našich sbírkách jsou dvě šestiboké skříně získané v Rovině u Sedlčan 46735 - dat. 1840 a 46736 - dat. 1833, dále truhla z Podskalí u Orlíka 49456.
Pro srovnání uvádím, ze soukromého majetku truhly a čtyřbokou skříň Sedlčanského typu datovanou 1848.
Variantu k typu sedlčanského svorkového rámu vytvořily dvoukřídlé skříně. Vzhledem k rozvrhu polí na dvoje dveře vnější svorkový rám odpadá a zůstává jen vnitřní pásový. Je vymezen linkami a v rozích, v souladu s biedermeierskou manýrou, má malované čtverečky diagonálně dělené na černé a světlé poloviny. Tuto vzácnou variantu nedávno získalo do svých sbírek Městské muzeum v Sedlčanech (viz). Pěknou skříň tohoto typu vlastní též Vlastivědné muzeum ve Slaném (viz).
 
 


49456 (v.52 x š.97 x hl.53 cm)
 
 
 
 
 
 
 
 

                                        46735                        46736 (v.164 x š.102 x hl.46,5 cm)