Mladoboleslavsko
územní dělení z roku 1854
okresy : Nymbursko, Benátky nad Jizerou, Mladá Boleslav, Sobotecko, Mnichovo Hradiště, Mimoňsko,
Dubá, Českodubsko, Turnovsko

63.Nábytkové typy středního Pojizeří.
Jednotícím a společným prvkem výzdoby malovaného nábytku středního Pojizeří je rámování zdobných polí linkou, v rozích přerušovanou jednoduchým rokajem. Truhláři pracující mezi Turnovem, Mladou Boleslaví a Sobotkou tuto ozdobu přejímají do lidového prostředí nepochybně z biedermeieru. Časově pokrývá tento typ dobu 1. a 2. čtvrtiny 19.století.Ve sbírce dokumentují toto rámování rohů polí skříň 88564 a truhla 52544 získaná v Ohrazenicích u Turnova.  Skříně a truhly tohoto typu můžeme spatřit ve sbírkách Soboteckého, Jičínského a Muzea Mladoboleslavska. Pro srovnání uvádím ze sbírky Muzea Mladoboleslavska truhlu z Loukova Inv.č.34704. Nečekaně se ve sbírce zámku Rychvald u Ostravy nachází příbuzná truhla ze středního Pojizeří.
 
 


88564               52544







Sobotecký podtyp zavěšených košíčků. Vyráběný a doložený ze Sobotky a okolí v prvé polovině 19. století. Vyznačuje se malbou na fládru i na holé dubové i borové dřevo.
 
 


89913

Košíčky s květy, zavěšené na stuhách nahoře svázaných do mašle byly umisťovány na celá nebo spodní pole dveří skříní, někde i na jejich boky. Hlavními doprovodnými znaky tohoto typu jsou ozdobné pásové rámy uvnitř s kvítky s pěti okvětními lístky, nebo jen prosté linky v rozích přerušené náznakem rokaje, jak popsáno výše. Tyto motivy pak pozorujeme na skříních a truhlách vyráběných v rázu lidového biedermeieru na Mladoboleslavsku, Sobotecku a Turnovsku.
V tomto duchu pracoval v prvé polovině 19. století zejména sobotecký truhlář Vincenc Hořejší(1798 - 1869). V rozích rámů polí, vedle popsané rokajové manýry, navíc používá esovku. Dále jeho práce poznáme  podle toho, že do horních polí dveří skříní a na přednice truhel maloval poprsí světců, někdy spočívajících na oblacích. Mezi pole umisťoval, dle přání zákazníka, často dlouhé nápisy s letopočty, to vše v květinových věnečcích. Jinde čteme jen jméno nevěsty.
Naše sbírka spravuje barokující jednodvéřovou hnědě fládrovanou skříň se zavěšeným košíčkem, datovanou 1813 - č.i. 89913 a z dílny Vincence Hořejšího dvoudvéřovou skříň zhotovenou v duchu venkovského biedermeieru. V horních polích dveří vlevo je malovaný sv. Josef s Ježíškem, vpravo sv.Anna Učitelka s malou P.Marií. Skříń je  datovaná 1837 - 107265.
 
 


107265

Pro srovnání z prací Vincence Hořejšího uvádím detail ze skříně datované 1835 z Dolních Stakor č.i.1095 a č.i.1171 - detaily Ježíška a Janíčka, olejomalby z přednice truhly ze stejné dílny z 30. let 19. století. Oba kusy jsou majetkem Okresního musea v Mladé Boleslavi. Další pěkné skříně a truhly od V. Hořejšího najdeme ve sbírkách Okresního musea v Sobotce a Okresního musea v Jičíně.
 
 

Literatura :

Stránská, D.:
Tvůrci lidového umění.Výroba v Pasekách nad Jizerou a v
Sobotce. In: Český lid.43, Praha, 1956, S.124-130