Chebsko
dle územněsprávního členění z roku 1855
okresy : Cheb, Loket, Teplá, Kraslice, Karlovy Vary, Tachov, Planá, Kadaň, Žlutice, Podbořany, Most, Žatec, Teplice

Oproti jiným krajům se nábytek Chebska vyvíjel ve zvlášť příznivých podmínkách. Na území, kde se stýkaly dvě vyspělé kultury, pracovali v 18. i v 19. století zdatní truhláři a talentovaní malíři. Chebsko, již tehdy v Evropě proslulé svým uměleckým řemeslem, lázeňstvím a kulturním životem, bohatými impulsy motivovalo výzdobu nábytku. Vznikl tak nábytek nezaměnitelný s jinými českými, ale ani německy hovořícími kraji. Je to nábytek, který nejvíce čerpal ze slohové výzdoby rokoka, klasicismu, empíru a biedermeieru. V tomto kraji, vedle květinových motivů, zdobí zejména dveře skříní alegorie ročních dob a běhu života, galantní scény, páry v dobovém šatu, turkománie, medailony, krajiny, poutní, výletní a lázeňská místa, jako Chlum n. Ohří, Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně a d., dále romantické zříceniny a hrady, zejména Kynšperk a Seeberg. Z čistě lidových motivů pak vynikají malované selské svatby, krojovaní mládenci a panny a křesla s figurálním brlením s námětem svatby a křtu.
Jako příklad nábytku s vedutami měst uvádím truhlu 93935 s typickým chebským malováním stromů s tupovanými patry se sedícími ptáky - zástupnými symboly lásky a svatby.



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Chebsko
dle územněsprávního členění z roku 1855
okresy : Cheb, Loket, Teplá, Kraslice, Karlovy Vary, Tachov, Planá, Kadaň, Žlutice, Podbořany, Most, Žatec, Teplice

46. Chebský typ stromů s tupovanými patry - zdobí nejstarší dochované kusy malovaného nábytku z Chebska. Nacházíme jej na žlutavých, téměř čtvercových polích truhel a na jednodvéřových šestibokých skříních se zeleným až tmavozeleným fondem. Signifikantní znaky tohoto typu jsou vysoký kmen, kde zhruba od poloviny výšky stromu jsou v tupovaných řádcích nad sebou malována jednotlivá patra větví. Řádky se obyčejně směrem vzhůru zkracují. Počet pater varíuje od tří do devíti. Stromy jsou navíc, jakoby prudkým větrem, ohnuty. Takovéto stromy tvoří centrální motiv, někde s ptákem ve větvích, jinde vyplňují pozadí figurálního motivu. Na svatebních skříních pak přistupují starší zaniklé malované symboly námluv a věrnosti tj. lov na jelena a pes provázející mládence a pannu. Dále symboly lásky tradované dále v 19. století a malované volně na fond. Jsou to srdce, různobarevní ptáci a prosperitní květinové symboly. Především karafiát s prvky zmnožení (viz). Tyto vzácné unikáty svatebních skříní vlastní po jednom kuse ve svých sbírkách Rakouské Národopisné museum ve Vídni a národopisné oddělení Národního muzea. Ve Vídni uložená svatební skříň je datovaná 1793, naše 93989 je o šest let mladší datovaná 1799. Vedle ní máme ve sbírce ještě jednu skříň 101030, kde stromy s tupovanými patry tvoří centrální motiv. Zajímavý je u těchto starých skříní především jejich symbolismus. (viz odd. o symbolice srdce, jelena, psa, ptáčka a d.)
Dokládá jej i skříň Nb150 z Chebského muzea. Zástupné obrazy ptáků, štvaní jelena, znázorňují atributy svatby.
 
 


93989              101030

U jedno dvéřové šestiboké skříně dat. 1799 je v horním poli výjev mládence se psem v krajině, dole děvče se psem v krajině. Nad dveřmi mezi ptáčky srdce hořící láskou na půl světlé, napůl tmavé. Pes zde zastupuje symbol věrnosti, stínované srdce symbol trvalé lásky, doslovně ve dne i v noci.
(viz heslo)
Pro porovnání uvádím nejvýznamnější přírůstek sbírky lidového nábytku posledních let, přírůstek z roku 2006 vedený pod č.i.115186, dvoudvéřovou svatební skříň datovanou 1803 s motivem jelena, ptáků a novomanželů.
 

Literatura:

Hoffmann,J.:
Einrichtung des ländlichen Hauses im weiten Umkreise von
Karlsbad. In: Unser Egerland. X, Cheb, 1906

Hoffmann,J.:
Die Ländliche Bauweise,Einrichtung und Volkskunst des
18. und 19. Jahrhunderts der Karlsbader Landschaft.
Karlsbad, 1928

Mladějovská,M.:
Malovaný chebský nábytek. In: Karlovarsko I., S. 125-144,
Karlovy Vary, 1958

Schmidt,L.:
Werke der alten Volkskunst, Mnichov, 1979, S. 63

Votroubková,I.:
Malovaný nábytek ve sbírkách chebského muzea.
In : Zprávy chebského muzea a okresního archivu, 1/1982,
S. 57-67, Cheb, 1982

Votroubková,I.:
Chebský lidový nábytek.
Katalog sbírky Chebského muzea. Cheb, 1999

stran nábytku je užitečná tato internetová adresa Chebského muzea