..... mým životním přátelům ...

Výběrový katalog.

Výběrový katalog je zaměřen na významné regionální nábytkové typy z Čech, Moravy a Slezska, zastoupené ve sbírce národopisného oddělení Historického muzea Národního muzea. Výběr byl proveden tak, že preferuje především ty krajové typy u kterých lze alespoň zčásti doložit vývoj výzdoby v průběhu konce 18. a prvé poloviny 19. století. Předvádí tak tradiční, opakující se kanonizovanou výzdobu a její případné varianty. Výběrový katalog tedy neuvádí ve sbírce zastoupené, byť vzácné a hodnotné, ale výjimečné regionální solitéry, které s obecným vývojem krajových typů většinou nesouvisí. Některé z nich však naopak uvádí slovníkový oddíl "Ornament a symbolismus". Jsou to takové nábytkové kusy, které dokládají a komentují tuto problematiku. Práce dále obsahuje kapitoly, které uvádějí lidový nábytek v souvislosti s tvorbou sbírky, s jeho vývojem na našem území. Katalog je pojat nejšířeji tedy územně, nikoli národnostně, sociálně, nebo klerikálně. Představuje tak hlavní nábytkové formy a techniky jeho výroby a výzdoby.
Pro srovnání jsou předvedeny též některé nábytky v soukromém držení a sbírkový nábytek z níže jmenovaných museí. Za laskavé a bezúplatné poskytnutí obrázků z jejich sbírek do katalogu děkujeme. Jsou to :
Moravské zemské muzeum, Muzeum Cheb, Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, Muzeum Českého krasu v Berouně, Blatské muzeum v Soběslavi, Městské muzeum v Sedlčanech, Muzeum vesnických staveb středního Povltaví na Vysokém Chlumci, Regionální muzeum v Chrudimi,  Muzeum Podblanicka ve Vlašimi, Muzeum Vysočiny Pelhřimov, Muzeum Mladoboleslavska, Národopisné muzeum v Třebízi, Vlastivědné muzeum v Nymburce, Návštěvnické centrum dřevařství na Modravě, Muzeum Podkrkonoší v Trutnově, Krkonošské muzeum ve Vrchlabí,Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem, zámek Rychvald, Regionální muzeum v Litomyšli, Prácheňské muzeum v Písku, Prachatické muzeum, Městské muzeum ve Volyni, Muzeum Šumavy v Sušici, Regionální muzeum v Českém Krumlově,  Muzeum Novojičínska, Oblastní muzeum a galerie v Mostě, příspěvková organizace, Restaurátorská dílna Svobodná chalupa, Restaurátorský ateliér Davida Fialy,  Vlastivědné muzeum ve Slaném, Východočeské muzeum v Pardubicích, Muzeum Těšínska, Österreichisches Museum für Volkskunde Wien, Bauernmöbel museum Grafenau, Oberhausmuseum Passau. Vedle veřejných sbírek odkazovaných v katalogu se sluší poděkovat také majitelům nábytku v soukromém vlastnictví. Jejich jména a adresy na jejich přání pochopitelně neuvádíme.
Dále za možnost presentace reprodukcí z publikací i z jiných zdrojů autoři také děkují. Poděkování patří též kolegům z Uměleckoprůmyslového musea v Praze za možnost reprodukce Slavkovského empírového šálku a podšálku.
V katalogu je převážně použito územněsprávního členění krajů Čech, Moravy a Slezska z roku 1854 a 1855,  protože nejlépe zohledňuje krajové hranice nábytkových typů. Pod krajem jsou podtrženy ty okresy, které jsou ve sbírce zastoupeny výraznou kánonizovanou nábytkovou výzdobou.
Názvosloví běžných kánonů je většinou převzato z národopisné literatury. Chybící jsem odvodil z podoby předmětů bytujících v blízkosti člověka.
Čísla uváděná v textech kapitol nábytkových typů a pod obrázky předmětů jsou čísla inventáře sbírky národopisného oddělení Historického muzea Národního muzea pod kterými jsou jednotlivé kusy evidovány. Čísla v invetárních knihách mají tvar č.i.HM 4 ... ... tj. před každým číslem v invetáři stojí č.i.HM 4. Dnes v databázích má CESový formát předponu H4-, např. H4-97405. Tyto předpony jsou pro stručnost a přehlednost v práci vynechány. Podtržená čísla představují na obrázcích reprodukované sbírkové kusy. Modrá podtržená čísla, nebo názvy navíc po kliknutí myší umožní přístup k dalším stránkám s případnými obrázky.
Katalog jsem vytvořil v roce 1999 ve veřejně přístupném programu Netscape  ®  ve verzi 4,6 v HTML editoru zv. Composer. Od té doby, až do dnešní podoby katalog stále doplňuji a rozšiřuji.
Užíváte-li program Netscape ® , pak kliknutím na obrázku pravou klávesou myši se zobrazí menu ve kterém po kliknutí na příkaz "zobrazit obrázek" (view image) se obrázek obvykle ještě zvětší.
Používáte-li program Internet Explorer ® můžete obrázek zvětšit v náhledu stránky.Používáte-li k prohlížení program Google Chrome ® pak kliknutím pravou klávesou myši na obrázek vyberte "otevřít obrázek na nové kartě" a na ní po kliknutí na obrázek jej můžete dále zvětšit.




Text pro obálku CD:

Výběrový katalog lidového nábytku obsahuje přes 2100 obrázků ze sbírky národopisného odd.HM NM
v Praze.V 98.kapitolách najdete krajové typy, vývoj a technologii jednotlivých forem nábytku, výzdobu, ornament, symbolismus, seznam literatury a historii rozsáhlé, světové, národopisné sbírky nábytku. Katalog potěší všechny milovníky naší lidové kultury. Sběratelům, muzejníkům a starožitníkům pomůže v  orientaci v materiálu. Výtvarníkům, scénografům a grafikům dodá inspiraci. Truhlářům, chalupářům a bytovým architektům pomůže tvořit venkovský interiér. Mladé generaci přiblíží zapomenutý způsob života. A konečně veřejnost má zde ojedinělou šanci spatřit skvosty, které po celé století nebyly vystaveny.

ISBN 978-80-7036-282-2

Ať je katalog užitečný přejí autoři :
 
 

         PhDr.Marek Turnský                                                                    PhDr.Helena Mevaldová
 text, výběr nábytku  a  počítačové zpracování                                  fotografie a výběr obrazové dokumentace
.
    dlouholetý kurátor sbírky lidového nábytku a pozdější                   kurátorka sbírky lidového nábytku národopisného odd.
     vedoucí národopisného odd. HM NM (1969-1993)                                 Historického muzea Národního muzea v Praze
 
 

grantový projekt - Lidový nábytek

A ještě jeden návrh, nebo výzva?

Tím, že se k této práci z  musejních i soukromých sbírek nábytek přiřadí a o další typy doplní, může se práce stát základem tezauru lidového nábytku naší země. Návrh platí jak pro musejní sbírky, tak pro soukromé sběratele a milovníky lidového nábytku. Všichni mají možnost být do projektu zahrnuti a to tak,
že zašlou elektronický obrázek, nebo barevnou fotografii lidového nábytku s rozměrem a poznámkou o místu nálezu, případně vzniku. toho kterého kusu.
Obrázky s popisem zasílejte na  e-mail : MarekTurnsky@seznam.cz

 Nápady, podněty , fotografie, nebo přímo CD s obrázky     zasílejte
též na adresu :
Etnograficvké odd. HM Národního muzea v Praze
Petřínské sady 97,
150 00 Praha 5,Smíchov,

tel. 257 327 893, nebo 257 327 307

CD bylo testováno antivirovým programem AVG 8.5 Anti - Virus plus Firewwall  ® a neobsahuje virovou nákazu.

Obálka: :
na přední straně nábytek předváděný v práci
Na prvé straně je použit motiv ptáčka z kartounové skříně z Turnovska, dat. po roce 1830, získané z Vrchlabí

©
Předložená práce je chráněná proti komerčnímu kopírování. Na základě souhlasu může katalog sloužit jako pracovní verze pro musejní pracovníky.
Prosíme o shovívavé posouzení kvality obrazové dokumentace . Za základ často posloužila běžná sbírková dokumentační fotografie, která musela být navíc, pro rychlejší načítání  souborů  resamplována do formátů s nižším rozlišením.